Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майка на дете с диабет: Живеем в постоянна схема!

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Все още е рано да се каже дали забраната за износ на инсулин от България, която ще действа до края на годината, ще улесни достъпа на хората с диабет до животоподдържащи лекарства. Това смята Елисавета Котова, председател на една от пациентските организации у нас. 

Ако обаче тази забрана не бъде удължена след 31-ви декември, ще се върнем в изходна позиция, твърди от своя страна Николай Костов от Асоциацията на собственици на аптеки, който подкрепя решението на здравното министерство да издаде такава заповед. 

Ефекта от забраната за износ на жизненоважните за хората с диабет инсулини ще си проличи до няколко дни, обясни Елисавета Котова от Асоциацията на децата и младите хора с диабет. 

"Може би това е първата стъпка. Инсулинът не е аспирин и не е лекарство, което можеш да замениш с нещо друго" 

Тя припомни, че в съседна Гърция е издадена временна забрана за паралелен износ на такива лекарства. 

"Да няма реескпорт на инсулин и други лекарства, които са жизнено важни преди да бъдат задоволени нуждите на хората в собствената им държава". 

А решението за забрана е спешно, краткосрочно и неефективно, смята Елица Сиракова, майка на дете с диабет. Тя е инициатор на писмото на десетки пациенти на инсулинова терапия, заради което властите предприеха вчерашните мерки. Според Сиракова проблемът с дефицитните в аптеката инсулини се корени във формулата, по която дадено лекарство, заплащано от Здравната каса, влиза в списъка на забранените за износ, когато се установи недостиг на българския пазар. 

"Държавата е приела, че няма проблем да има 35% недостиг. От това следва, че ние сме в постоянен недостиг. Забраната за реекспрот не може да бъде вечна, защото ще бъде санкционирана от ЕС. Законотворците трябва да променят закона така, че да защитят интересите на пациентите"

11-годишният Богомил има нужда от два вида инсулин – и двата са дефицитни. 

"Той е с инсулинова помпа. В нея работи един, другият е резервен. Такъв е протоколът".

Имат запази за два месеца и не могат да си обяснят защо в България няма правилен анализ на информацията. 

"НЗОК има целият обем от информация, за да бъде направен той". 

С въвеждането на електронна рецепта за изписване на инсулин на свободна продажба от средата на октомври, тази информация също ще минава през държавната електронна система, обясни Елица Сиракова. 

"Би следвало за кратък период от време здравната каса и държавата да получат пълния обем от информация, който е необходим, за да се направи този анализ и да стане ясно колко инсулин е необходим за нашия пазар, за да не се налага забрана".  

Забраната ще реши в някаква степен проблема с недостига на инсулини, смята Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. 

"Отдавна призоваваме министерството да го направи – не само за инсулините, а за всички крайно необходими и незаменими лекарства.

Два вида инсулин са силно дефицитни. Количествата, които получаваме, са много по-малко от необходимото. Има още няколко, които също са дефицитни и са предмет на реекспорт". 

А майката на Богомил припомни каква е действителността за всички пациенти с диабет у нас:  

"Пазаруваме от едни и същи аптеки в квартала. Познават ни и за нас пазят. Много аптеки отказват да дават инсулин на непознати. Живеем в постоянна схема". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39