От Централната избирателна комисия отхвърлиха упреците за качеството на хартията, с която биват зареждани машините за гласуване.
Проблемът, заради който премиерът Николай Денков успя да гласува чак от втория път с машина в столичното Шесто помощно училище най-вероятно е свързан с това, че избирателят преди него е издърпал бюлетината. Това обясни говорителят на ЦИК Росица Матева в отговор на въпрос на БНР.
"Аз не знае каква е причината да не е могъл да гласува първия път. От това, което ми казаха колеги, които са гледали излъчване от гласуването, машината е блокирала от избирателя, който е гласува преди него и от опита, който аз имам, мога да предположа, че може би е издърпана машината бюлетина и затова е блокирала машината. Доколкото разбрах не е викан техник на "Сиела Норма". Проблемът е отстранен от членове на секционна избирателна комисия и премиерът е гласувал".
Матева не коментира критиките, отправени от министър-председателят, че проблемите, които виждаме, са резултат от недобрата координация между институциите и че особено тук отговорността е на ЦИК.
По повод на отправените от "Сиела Норма" цяла норма упреци във връзка с техническите параметри изисквания към поръчаните хартиени ролки за машините. Росица Матева каза, че не смята за редно в деня преди изборите да се правят такива коментари от фирмата-изпълнител, на която е възложено машинното гласуване.
"Въз основа на подадена от него оферта с ясното съзнание, че са такива изискванията към машинното гласуване и той може да се справи. По отношение на твърденията за ролките. Нека да разграничим твърденията за хартията, които се появяваха в публичното пространство и след изборите на 2-ри април. Както много пъти съм казвала, ЦИК е направила изследване на хартията, предоставена от печатница на БНБ и на хартията, предоставена за предходни избори от "Сиела Норма".
По думите на Матева, след направените съответни лабораторни изследвания, изводите са, че и двете хартии са идентични и отговарят на изискванията на производителя на машините. Що се отнася до диаметъра на ролката, е получен отговор от определения за изпълнител на доставката на хартия за машинно гласуване в Изборния кодекс, а именно печатницата на БНБ, че в България не се намира машина, която да разролва на шпула (барабан) от 12,75 мм, тоест 0,5 инча. Едновременно с това са проведени тестове как работят машините с хартия, навита на шпула от 1 инч и е установено, че и с такава шпула хартията отговаря на изискванията.
Днес се гласува с машина в близо 5900 секции в цялата страна, като до момента едва в 20 секции е преустановено гласуването с машина заради различни проблеми с устройствата.
Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността. От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..
Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..
Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...
В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП. Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..
България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..
Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..