Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Андреев: Машините не са панацеята, която ще реши всички проблеми в изборния процес

Има ли основания за критики към ЦИК на тези местни избори?

Цветелина Пенева: Критиките към ЦИК имат основание

| Интервю
Снимка: БТА

"Събитията от последните 2 седмици създадоха недоверие в машинното гласуване. Това влияе в значителна степен на избирателите. Липсата на доверие в изборния процес от страна на избирателите води до намаляване на активността", коментира пред БНР Александър Андреев – бивш председател и говорител на ЦИК. Според него ангажимент на всички е да бъде върнато доверието на избирателите в изборния процес. Ако то липсва, оттук нататък и самата представителност на органите, които се избират, ще бъде много ниска, каза той. 

"Тепърва ще трябва да се изясняват всички обстоятелства, свързани с това защо не беше допуснато машинното гласуване на първия тур. И на второ място – защо все още продължават проблемите с машините от гледна точка вече на друг проблем – не сигурността, а фактът, че машините не отпечатват машинната бюлетина, която да бъде пусната в кутията за гласуване, липсата на поставени печати. Въпроси, по които изборната администрация, включително ЦИК, носят своята отговорност и би трябвало в анализа да посочат ясно и категорично кои са проблемите и какво решение трябва да се търси".

Андреев подчерта, че и към момента няма яснота дали това, което беше публикувано, е единственото или има още други данни, свързани със сигурността на машините.

"Ако това е единствено само едно предположение, че би могло по някакъв начин да бъде повлияно, разбира се това е един сериозен удар по машинното гласуване".

Той смята, че институциите трябва да дадат ясни отговори на възникналите въпроси.

"Аз съм далеч от мисълта, че машините сами по себе си представляват тази панацея, която ще реши всички проблеми в изборния процес. Човешкият фактор при всички случаи има своето влияние и в рамките на този изборен процес също трябва да бъде погледнат задълбочено", изказа мнението си бившият председател на ЦИК. Той е категоричен, че Изборният кодекс ще трябва да се отвори. 

Според председателя на Обществения съвет към ЦИК Цветелина Пенева критиките към ЦИК имат основание:

"Избирателите трябва да получат отговор защо се получи след първия тур на изборите нов рекорд на недействителните бюлетини. Някой трябва да понесе и отговорност за това. Видяхме, че гласуването само с хартиени бюлетини явно не е надежден метод за отчитане на гласовете".

По думите й проблемът с "белите бюлетини" е отчетен в анализа им за изборите през април тази година. Този проблем, вместо да намери своето решение, сега се мултиплицира, подчерта тя.

"Вместо ЦИК да вземе мерки, напротив – тя упорито продължи да работи в насока да се ползва нестандартна хартия – така, която би могла и да увреди самите машини".

"Проблемът беше в цялата процедура по удостоверяване на машините и в работата не само на МЕУ, но и от страна на ЦИК за това, че не можа да изгради звеното за управление на машинното гласуване", смята Пенева.

И все пак тя заяви, че не си представя ЦИК да иска да направи явен саботаж на машинното гласуване. Според нея там има липса на административен и професионален капацитет при взимането на решения.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59