Приключи конкурсът за нова българска пиеса, организиран от театър "София“. Това е седмото по ред издание, в което обаче победител не беше излъчен. От всички 67 текстове 5 бяха класирани от журито, но трупата на театъра е твърдо решена нова българска пиеса да бъде поставена скоро на сцената.
Текстове се приемаха до края на месец май, а според условията на конкурса те трябваше да бъдат непубликувани, непоставяни на сцена и неучаствали в други конкурси. Всеки автор можеше да участва с една творба, а обещаната награда – три хиляди лева и реализация на сцената на театъра.
В журито, оценяващо текстовете, влязоха директора на театър „София“ Ириней Константинов, писателката Теодора Димова, режисьора проф. Пламен Марков и театралния критик Димитър Стайков.
„Всеки театър, всеки режисьор, всяка сцена би искала да има нова пиеса, нов текст, който да бъде поставен с гордостта, че това е нова българска пиеса. Това е седмият конкурс за драматургия. Пропуснахме един двугодишен период заради КОВИД ситуацията. Не познавам никой от авторите“, коментира Ириней Константинов.
"Театър „София“ има традиця в тази посока".
Той посочи номинираните и обясни, че не познава никой от авторите.
„Няма победител“
Проф. Пламен Марков каза, че журито е трябвало да прочете през лятото 67 пиеси:
„Трябваше да прочетем 67 пиеси, което е, има-няма, два месеца от лятото. Това е много нещо, което означава, че много хора биха искали да пишат за театър. За съжаление, някои от тях не са влизали в театъра и това веднага си личи – по ремарките, предложенията, и някакви телевизионни и анимационни принципи, които са много трудно постижими от театъра. Но имаше и доста смислени текстове. Текстове от хора, които са писали преди това пиеси. Аз също не познавам нито един от авторите, които, в крайна сметка, с единодушие, решихме да отличим“ каза проф. Пламен Марков.
Театралният критик Димитър Стайков,също член на журито, посочи, че има нужда от нови български пиеси.
Още информация:
Финалистите в конкурса на театър „София“ за написване на съвременна българска пиеса са:
Един от тези текстове ще бъде реализиран на сцената на театър „София“.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..