Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи конкурсът за нова българска пиеса, организиран от театър "София“

| Репортаж
Част от журито: режисьорът проф. Пламен Марков, директорът на театър "София" Ириней Константинов и театралният критик Димитър Стайков
Снимка: театър София

Приключи конкурсът за нова българска пиеса, организиран от театър "София“. Това е седмото по ред издание, в което обаче победител не беше излъчен. От всички 67 текстове 5 бяха класирани от журито, но трупата на театъра е твърдо решена нова българска пиеса да бъде поставена скоро на сцената.  

Текстове се приемаха до края на месец май, а според условията на конкурса те трябваше да бъдат непубликувани, непоставяни на сцена и неучаствали в други конкурси. Всеки автор можеше да участва с една творба, а обещаната награда – три хиляди лева и реализация на сцената на театъра. 

В журито, оценяващо текстовете, влязоха директора на театър „София“ Ириней Константинов, писателката Теодора Димова, режисьора проф. Пламен Марков и театралния критик Димитър Стайков.  

„Всеки театър, всеки режисьор, всяка сцена би искала да има нова пиеса, нов текст, който да бъде поставен с гордостта, че това е нова българска пиеса. Това е седмият конкурс за драматургия. Пропуснахме един двугодишен период заради КОВИД ситуацията. Не познавам никой от авторите“, коментира Ириней Константинов. 

"Театър „София“ има традиця в тази посока".

Той посочи номинираните и обясни, че не познава никой от авторите.

Няма победител“

Проф. Пламен Марков каза, че журито е трябвало да прочете през лятото 67 пиеси: 

Трябваше да прочетем 67 пиеси, което е, има-няма, два месеца от лятото. Това е много нещо, което означава, че много хора биха искали да пишат за театър. За съжаление, някои от тях не са влизали в театъра и това веднага си личи – по ремарките, предложенията, и някакви телевизионни и анимационни принципи, които са много трудно постижими от театъра. Но имаше и доста смислени текстове. Текстове от хора, които са писали преди това пиеси. Аз също не познавам нито един от авторите, които, в крайна сметка, с единодушие, решихме да отличим“ каза проф. Пламен Марков

Театралният критик Димитър Стайков,също член на журито, посочи, че има нужда от нови български пиеси.

Още информация:  

Финалистите в конкурса на театър „София“ за написване на съвременна българска пиеса са:  

  1. „Животът на сърцето“ - Светослав Димитров 
  2. „Кой запали вятъра?“ - Десислав Вълканов 
  3. „Момичето с огледалните очи“ - Русана Велчева 
  4. „Смърт. Любов. Убийство.“ - Мария Николова 
  5. „SPAM“ - Галина Петкова 

Един от тези текстове ще бъде реализиран на сцената на театър „София“.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17