Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Политико": Сделката на "Булгаргаз" с "Боташ" може да възвърне руската "газова хватка" върху Европа

Снимка: Алами/Ройтерс

Договорът, подписан по-рано тази година между българското правителство и турската енергийна компания "Боташ", може да помогне на Русия да възвърне "задушаващата си хватка" върху газовите доставки за Европа. Това пише електронното издание "Политико" (Politico) в третата си поред статия, посветена на руското влияние върху снабдяването с газ на ЕС чрез нашата страната.

Сделката може да попречи на ЕС да изпълни целта си за постепенно постигане на пълен отказ от  руски изкопаеми горива до 2027 г., твърдят експерти.

Според споразумението, българската държавна компания "Булгаргаз" се съгласява да предостави на "Боташ" достъп до тръбопроводите у нас. Турците ще продават газ на пункта за доставка "Странджа-Малкочлар" за нуждите на потребителите в България, както и в съседните страни.

Съгласно правната рамка, създадена от този договор, "Боташ" обяви редица от споразумения за доставка на газ с компаниите MVM от Унгария, OMV Petrom от Румъния и East Energy Gas Trading от Молдова. Те бяха подписани през последните месеци.

Проблемът е, посочва изданието, че почти със сигурност газът пристига от Русия, която снабдява Турция чрез тръбопроводите на "Турски поток" под морските води. Така твърди Аура Сабадуш – старши анализатор в компанията ICIS.

При положение, че по турско-българския тръбопровод могат да минават 10 млрд. куб. метра газ с някои технически корекции, това означава, че Русия може да доставя синьо гориво за допълнителното търсене в Югоизточна Европа и на Западните Балкани, които вече не са свързани чрез договори с нея, смята Сабадуш.

"Резултатът е, че Москва възвръща хватката си в региона", каза тя.

Експертката изтъква, че това става с новооткрит енергиен и същевременно политически лост, извън компетенциите на ЕС, който няма контрол върху Турция.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Тръмп обяви, че Уиткоф е постигнал в Москва "голям напредък" за спиране на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че специалният му пратеник Стив Уиткоф е постигнал "голям напредък" в днешните си разговори в Москва за прекратяване на войната в Украйна. Путин се срещна със спецпратеника на Тръмп Стив Уиткоф Въпреки това Вашингтон не се е отказал от намеренията си да въведе вторични санкции срещу..

публикувано на 06.08.25 в 20:50
Снимката е илюстративна

Разкриха две наркооранжерии в област Варна

В резултат на успешно проведена специализирана операция служители на полицията в Девня, Вълчи дол и отдел "Криминална полиция" при ОДМВР - Варна са разкрили две наркооранжерии, оборудвани с високотехнологични системи за контрол на температура, влажност и вентилация, осветление и препарати за ускорен растеж. Това съобщават от варненската полиция...

публикувано на 06.08.25 в 20:42
Руският президент Владимир Путин (вляво) и специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф (вляво, с папката) се ръкуват преди срещата в Кремъл, 6 август 2025 г.

Тръмп и Зеленски са обсъдили срещата Путин - Уиткоф

Президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски са обсъдили по телефона днешната среща в Кремъл между руския лидер Владимир Путин и американският специален пратеник Стив Уиткоф. Това съобщи изданието "Украинская правда", като се позова на свои източници. Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди по-късно, че е..

публикувано на 06.08.25 в 20:23

Плевен и редица населени места в областта ще са на воден режим и през деня

Режим на водата се въвежда и през деня в Плевен, Долна Митрополия и други населени места от областта,  съобщават от местното ВиК-дружество. От   "Водоснабдяване и канализация" ЕООД - Плевен (ВиК)  допълват, че се налага въвеждане на график за водоподаване в нощните и дневните часове, считано от утре, 7 август. За градовете Долна Митрополия,..

публикувано на 06.08.25 в 20:14

Пеевски иска спешна проверка на "Лукойл"

За спешна проверка на “Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл-България се обяви лидерът на ДПС Делян Пеевски. Той ще сезира НАП, Агенция “Митници”, КЗК и ДАНС. Проверката трябва да установи дали компанията не създава умишлено  дефицит на пазара на горива, подчертават от ДПС.  "Недопустимо е българските граждани и бизнес да попадат под диктата и..

публикувано на 06.08.25 в 19:54

В Хирошима отбелязаха 80-ата годишнина от бомбардировката

В Хирошима се проведе възпоменателна церемония по случай 80-тата годишнина от атомната бомбардировка на Хирошима от САЩ. Около 55 000 участници, включително международни гости от рекордните 120 страни и региони, запазиха минута мълчание в 8:15 ч. местно време (2:15 ч българско), точно в часа, в който американците хвърлят бомбата.  На 6 август..

обновено на 06.08.25 в 19:53

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец

Пожарът в Харманлийско навлезе и в община Любимец, в посока село Йерусалимово, където е обявено частично бедствено положение, съобщи БТА. Областният управител на Хасково Стефка Здравкова каза, че няма опасност за селото и засега не се налага задействането на системата BG-Alert за евентуална евакуация, като увери, че в момента е на място и следи..

публикувано на 06.08.25 в 19:51