Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многохилядни

Протести в Испания срещу готвения закон за амнистия и скандирания: Санчес и Пучдемон в затвора

На протеста, свикан от десни партии срещу т. нар. Закон за амнистията, в Мадрид, Испания, 12 ноември 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стотици хиляди души излязоха на протести в различни градове в Испания, призовани от опозиционната консервативна Народна партия, за да протестират срещу подготвяния от правителството Закон за амнистия на каталунските сепаратисти, който лидерът на социалистите Педро Санчес договори срещу подкрепа за втори премиерски мандат.

Лидерът на спечелилата последните парламентарни избори в кралството Народна партия призова за нови предсрочни избори, за да не се позволи на премиера Санчес да търгува с власт. 

Десетата поредна вечер на протести в цяла Испания мина без съществени сблъсъци с полицията. В Мадрид, където присъстваха около 100 000 души, хората бяха довели целите си семейства и децата, за да оборят обвиненията на социалистите, че протестират само крайнодесни групировки.

"Това което се прави е обратното на това, за което гласувахме", каза лидерът на опозицията Алберто Фейхоо, уточнявайки, че "Испания ще има премиер, който е купил встъпването си в длъжност в замяна на съдебната безнаказаност на партньорите си".

"Санчес ще ни доведе до диктатура, ако не се противопоставим на властта му", каза и регионалният премиер на Мадрид Исабел Диас Аюсо и призова за "битка срещу тоталитаризма", докато присъстващите скандираха: "Санчес и Пучдемон в затвора" и "Демокрацията в Испания е изложена на риск".

Те носеха знамена на Испания и на Европейския съюз, заедно с банери, на които пишеше "Испания е продадена".

Бившият премиер Хосе Мария Аснар, който присъства също многократно призова за мобилизация срещу амнистията, а лидерът на крайнодясната "Вокс" Сантяго Абаскал каза, че сега не е моментът отделните партии да се нападат пред прожекторите, а да се обединят и да се противопоставят на разкъсването на страната.

Паралелни многолюдни протести имаше и в Барселона, Валенсия, Гранада, Саламанка, Кордоба, Аликанте и още градове в цялото кралство.

От самата Народна партия, която призова за демонстрациите, са учудени от броя на хората, които излязоха по улиците и площадите в знак на протест.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До момента 700 души са убити в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода

До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода.  Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава. При такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка.  Според палестинските власти Израел целенасочено се опитва да лиши населението от..

публикувано на 14.07.25 в 16:44

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим

Второ населено място в област Монтана мина на воден режим. В още две общини кметовете издадоха заповеди водата да не се разхищава, съобщиха от ВиК - Монтана. Село Равна, община Чипровци, вече е на воден режим. Вода се подава 48 часа за горната част на населеното място, а след два дни - за долната част, гласи заповедта на общинския кмет...

публикувано на 14.07.25 в 16:39

В Берлин започна процес срещу лекар, обвинен в убийството на 15 пациенти

В Берлин започна процес срещу лекаря Йоханес М., обвинен в убийството на 15 пациенти. Прокуратурата го подозира за още поне 90 случая, включително за смъртта на собствената му тъща. Делото може да се окаже това срещу най-жестокия сериен убиец в новата история на Германия. Според обвинението между 2021 г. и 2024 г. обвиненият Йоханес..

публикувано на 14.07.25 в 16:27

41,4% от българите не могат да си позволят едноседмична ваканция

България е сред първите три страни в ЕС с най-висок дял на хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, показват данни на Евростат. От населението на ЕС на възраст 16 или повече години 27% не са могли да си позволят едноседмична годишна почивка извън дома през миналата година. Този дял е намалял с 1,5 процентни пункта в..

публикувано на 14.07.25 в 16:18
Павлина Ангелова, акушерка

Акушер Павлина Ангелова: Разказът на родилката не е шамар за екипа, а за цялата медицинска общност

Благодаря на тази майка, която разказа за раждането си, защото, поставяйки този проблем пред обществото, бърка дълбоко в една рана. И този шамар не е за екипа, а за цялата медицинска общност, коментира в интервю пред БНР акушерката Павлина Ангелова. "Мисля, че някъде се къса връзка между усещането и желанието жената да бъде подкрепена..

публикувано на 14.07.25 в 16:14
Румен Радев и Зоран Миланович

Смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната ни интеграция в сърцето на Европа

Според президента Румен Радев смяната на лева с евро не може да бъде гаранция за пълноценната интеграция на България в сърцето на Европа. Такава гаранция могат да осигурят върховенството на правото, свободата на медиите, свободната пазарна икономика и защитата на собствеността.  Радев коментира темата на пресконференция с хърватския си колега..

публикувано на 14.07.25 в 16:08
Снимката е илюстративна

Гасят пожар край детско селище до село Смоличано

Пожар е възникнал край детското селище "Живей с любов!" в граничното с. Смоличано, сигнализира управителката на комплекса Елена Начева. Екипи на пожарната и от ГС - Невестино са на мястото. Ситуацията е овладяна, няма пострадали деца или щети по лагера.  Пожарът тръгнал от необитаема къща срещу лагера. Първи се впуснали да гасят четири..

публикувано на 14.07.25 в 16:08