Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сюела Брейвърман атакува премиера Риши Сунак след като той я уволни

Британският вътрешен министър Сюела Брейвърман
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания Сюела Брейвърман започна мащабна атака срещу премиера Риши Сунак, ден след като той я уволни като министър на вътрешните работи, обвинявайки го в предателство по основни взаимни договорености за управлението на страната.

В писмо с рязък тон до Сунак Брейвърман изтъква, че премиерът многократно се е провалил в ключови политики и е нарушил обещанието си за имиграцията. Тя пише, че Сунак се е отдал на "пожелателно мислене", за да избегне необходимостта от вземане на трудни решения. 

Брейвърман го обвинява, че той няма "истинско намерение" да спази обещанията си. 

Бившият вътрешен министър, която е водеща фигура в дясното крило на Консервативната партия, твърди, че е сключила тайна сделка да служи в кабинета на Сунак в замяна на поредица от поети ангажименти, след като премиерството на Лиз Тръс се срина миналата година. 

Тя допълва, че нейната подкрепа е била основен фактор Сунак да успее да спечели подкрепата на депутатите тори и да се настани на Даунинг стрийт 10. 

Брейвърман предупреждава, че планът на премиера не работи, че торите са претърпели тежки поражения на местните избори, че времето изтича и трябва рязко да бъде променен курсът. 

Тя беше уволнена след като нейни противници я обвиниха в подклаждане на напрежението преди пропалестинските демонстрации в Лондон. 

В статия в "Таймс" Брейвърман пряко обвини полицията в прилагане на двоен стандарт, фаворизирайки левите демонстраци и вземайки много по-твърди мерки срещу десните или националистите.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18