Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според есенната икономическа

Прогноза на ЕК: Икономическият растеж в страните от еврозоната ще се ограничи до 0,6% тази година

Икономиките на страните от ЕС забавят темп на растеж през тази година на фона на по-високите цени, слабото търсене на пазарите в трети страни на европейски стоки и услуги и повишаването на лихвените проценти. Това сочи оповестената есенна икономическа прогноза на Европейската комисия.

Икономическият растеж на ЕС и на еврозоната в частност ще се ограничи до 0,6 на сто през тази година. Това е с 0,2 процентни пункта по-нисък ръст спрямо лятната прогноза.

Комисията понижава и своето предвиждане за ръста на БВП на ЕС през 2024 г. - от 1,4% на 1,3%, както и на еврозоната - от 1,3% на 1,2%.

Икономическият растеж ще се повиши през 2025 г. в ЕС до 1,7 на сто, а само в страните от еврозоната – до 1,6 на сто.

"Очаква се икономическата активност постепенно да се засили, тъй като потреблението се възстановява на фона на стабилно здрав пазар на труда, устойчив растеж на заплатите и продължаващо намаляване на инфлацията. Въпреки по-строгите парични политики (растящите лихви) се предвижда инвестициите да продължат да нарастват, подкрепени от общите солидни корпоративни баланси и от Механизма за възстановяване и устойчивост", посочи Комисията.

Инфлацията ще продължи да се понижава. Темпът на повишаване на цените в еврозоната се е забавил до 2,9 на сто през октомври по предварителни оценки. Това е най-ниското му равнище от юли 2021 г.

Предвижда се инфлацията в еврозоната да спадне от 5,6 на сто през тази година до 3,2 на сто през 2024 г. и до 2,2 на сто през 2025 г.

Комисията очаква годишната инфлация в ЕС да намалее от 6,5 на сто през 2023 г. до 3,5 на сто през 2024 г. и до 2,4 на сто през 2025 г.

Пазарът на труда в страните от ЕС е достигнал най-високото си историческо равнище на база заетост през второто тримесечие на 2023 г.

През септември безработицата остава на равнище от 6 на сто, близо до рекордното ниското ѝ ниво.

Комисията очаква равнището на безработица в Общността да се запази на ниво от 6 на сто през 2023 г. и 2024 г. и да се понижи до 5,9 на сто през 2025 г.

Съвкупният бюджетен дефицит в ЕС и в еврозоната трябва да се свие от 3,2% от БВП през тази година до 2,8% догодина и до 2,7% от БВП през 2025 г. - под заложения тавана в размер на 3% от БВП.

"Основният двигател на този спад се очаква да бъде значителното намаляване на мерките, свързани с енергетиката през следващата година и постепенното им премахване през 2025 г.", каза Комисията.



По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Регионалният министър разпореди глоби за фирми, непочистили от снега пътищата

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код.  Там..

публикувано на 18.02.25 в 14:09

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по отношение на наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35