Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На днешното си заседание министрите ще приемат и доклад за състоянието на националната сигурност през 2022 г.

Кабинетът приема промени в Кодекса на труда, свързани с дистанционния труд

Снимка: Ройтерс

Правителството ще приеме доклад за състоянието на националната сигурност на страната ни през 2022 г. Предстои да бъде одобрено и изплащането на еднократна финансова помощ на пострадалите от природните бедствия на 4 ноември в областите Смолян, Силистра, Разград, Търговище, Шумен и Варна.

На редовното си заседание министрите ще одобрят и внесат за окончателно приемане в парламента промени в  Кодекса на труда. С тях ще се регламентира в детайли полагането на дистанционен труд и хибридния  модел на работа, станал популярен след пандемията от Covid-19.  

Въпреки че дистанционната работа в България е най-слабо разпространена сред страните членки на Европейския съюз и обхваща едва 10% от работниците и служителите, се налагат промени в Кодекса на труда, които да гарантират от една страна здравословните условия на труд, а от друга - отчитането на работното време.

Предложенията за промени дава алтернатива това да става и чрез автоматизирани системи.

Ще се ограничат и възможностите работодателят да комуникира с дистанционни работник по време на неговите почивки, като се въведе така нареченото "изключване" или правото да не се осъществява електронна комуникация с работодателя по време на междудневна и седмична почивка.

За работата от разстояние в трудовия договор на такива служители ще се уговаря освен заплатата, отпуската и мястото на полагане на труда от разстояние, а при хибридния модел и периодите на труд в помещенията на работодателя и в помещението за дистанционния труд.

Чрез това взаимно споразумение ще е възможно да се уговори и режим на труд, който да отговаря на интересите на двете страни.

Помещенията извън предприятията, в които е работното място, трябва да са с достатъчна площ и с условия, които да позволяват работещия да извършва труд от разстояние без да има риск за здравето и безопасността.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02