Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човечеството без маска в „Игрите на глада: Балада за пойни птици и змии“

Снимка: Форум Филм България

Спомням си много добре популярността на трите книги от „Игрите на глада“.

 Когато, през 2012-та, излезе филмът със страхотната носителка на Оскар Дженифър Уолрънс всички говореха за бъдещето от историите, в което богатите избираха 12 окаяни души от по-низшите окръзи на света си, които да се бият до смърт на арената за забавление на зрителите. Комбинацията от антиутопични идеи се оказа твърде успешна за писателката Сюзан Колинс и много читатели днес, включително и аз, подреждат поредицата за Игрите на глада до „Хари Потър“ на Дж. К. Роулинг, „Пърси Джаксън“ на Рик Риърдън или „Наследството“ на Кристофър Паолини. И то напълно заслужено. Защото и книгите, и филмите по тази вселена, успяха да пренесат почти перфектно читателя или зрителя в един свят разкъсван от противоречия, в който наистина по-силният побеждаваше. Но на каква цена?

Книгата, развиваща се в света на „Игрите на глада“ – „Балада за пойни птици и змии“ излиза през 2020-та. Явява се като предистория на оригиналната трилогия, развиваща се над 60 години преди събитията свързани с Катнис Евърдийн

Главният злодей от книгите – президентът Сноу тук е амбициозен ученик, който се надява, че с отдаденост и воля ще успее да върне блясъка на фамилията си. Така започва и филмовата адаптация по успешния роман. Кориолан Сноу живее заедно със своята сърцата братовчедка и баба си. Живеейки в оскъдни условия, Кориолан мечтае да подари на своите близки бъдеще на изобилие, в което да забравят за липсата на храна и подслон. 

Надеждите му обаче са разбити, когато става ясно, че вместо награда на ученика с най-високи оценки, завършващите елитната академия на Капитол ще трябва да бъдат ментори на новите участници в предстоящите Игри на глада. Ново правило, целящо да подобри рейтингите на игрите, губещи популярност през годините. И така, всеки от елитните дипломанти получава по един трибют от 12-те окръга.

При Кориолан попада на вид крехката, но с прекрасен глас Луси Грей. Бъдещият президент Сноу, все още далеч от авторитарното чудовище, в което ще се превърне след години, разбира, че, единственият начин да успее е като изгради връзка с трибюта си и й помогне въпреки малките шансове, да се превърне в следващия победител в кървавите игри. Раздвоен между красивата и борбена Луси и другия свят – този на Капитола, където са личности като доктор Волумния Гоул, един от зловещите умове зад всяка новост на арената на игрите на глада, Кориолан трябва да се пребори не само за оцеляването на Луси, но и на своята собствена човечност.

Може да се каже, че за 28 годишния британски актьор Том Блайт, ролята на Кориолан Сноу е първа голяма стъпка към блокбастърите. Той е уверен в образа на млад и търсещ човек, който, с развитието на филма, разбира, че трябва да се нагоди към средата, в която се намира, дори и да не е съгласен с някои от нейните условия. Така се доближаваме повече и до мотивацията, която след години президентът Сноу ще има в оригиналната книжна трилогия и филмова тетралогия по „Игрите на глада“.

Рейчъл Зиглър, която гледахме и в римейка по „Уестсайдска история“ на Стивън Спилбърг, тук също демонстрира умения и като актриса, и като певица. Със своята неуверена походка, остър поглед и прекрасен глас, особено, когато китара попадне в ръцете й, героинята й Луси Грей е отлична поддържаща женска роля, макар и да няма въздействието на Дженифър Уолрънс, изиграла Катнис Евърдийн в първите филми. Удивителна е носителката на Оскар Виола Дейвис, която тук се превъплъщава в луд учен, готов на всичко, за да привлече повече зрители за игрите на глада. С откачена прическа, ужасяващ смях и монолози издържани в най-добрите традиции на класическите злодеи, именно доктор Волумния Гоул ни напомня, че на арената на игрите на глада, човечеството сваля маската си

С малка роля виждаме ирландската актриса Фионула Фланаган. Споменавам я, защото отдавна не съм я гледал на голям екран, а е главна роля в един от любимите ми филми - трилърът „Другите“, където си партнира със също толкова въздействащата Никол Кидман. Фионула е бабата на Кориолан Сноу и въпреки малкото минути, в които я виждаме, тя успява да прикове вниманието към героинята си.

Ако трябва все пак да потърсим и някои минуси във филма – то трябва да имате предвид, че филмът е разделен на три части. Първите две са напрегнати, изпълнени с действие, развитие на героите и техните конфликти. Третият, поне за мен, изглеждаше излишно разтегнат. Той доведе и до един финал, който някои зрители биха определили като „объркан“. 

„Игрите на глада: Балада за пойни птици и змии“ е ефектен филм, който достойно застава до първите четири части от поредицата. А нейната актуалност не се дължи само на вълнуващото развитие на героите или епичните битки на арената. Историите около „Игрите на глада“ са много актуални за съвременния свят, разкъсван от войни и противоречия. Никога не знаеш, кой ще е следващият попаднал на арената.


Още по темата в поредния епизод на рубриката на БНР "КиноРадио".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19