Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Контохов празнува рожден ден два пъти в годината

Борис Контохов
Снимка: Държавен архив в Габрово
Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева.

"Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по няколко седмици в годината, защото макар да е живял повече в Германия отколкото в България, родното го тегли и връща вкъщи. 92-годишният ми събеседник е роден в Царство България в семейството на търговец. Поколения габровци помнят магазина на Пенчо Контохов за колониални стоки на „Радецка“ – главната, днес пешеходна улица на Габрово. Дядото на Контохов е бил опълченец, бранител на връх Свети Никола. Борис е в прогимназията когато идва 9 септември 1944-а година. Животът на семейството се променя, магазинът на баща му е одържавен, а момчето, което за комунистическата власт е буржоа, кандидатства в Софийската политехника, но въпреки отличната оценка не му позволяват да следва. Според тогавашния началник на отдел „Кадри“ в Общината трябвало да поработи няколко години в производството „за да се разбере живота на работническата класа, тогава да се следва“. Две години след това обаче Борис е приет в Софийския университет, където завършва „Математика“. След дипломирането си работи като учител в Механотехникума в Габрово, а след това става първият редовен асистент по висша математика в тогавашния машинно-електротехнически институт в града, днес Технически университет. Междувременно се жени за полякиня от немски произход и стават родители на момче, а преди близо 50 години се изселват в Дармщадт, Германия.

Обича общуването, говори много, както сам признава, но има какво да разкаже, а в областта на вокалното изкуство притежава енциклопедични познания.

В Германия Борис Контохов работи в сферата на програмирането и анализа на процеси и системи, като участва в разработването на приложен софтуер за бизнеса. Не спира да се интересува от музика и да чете музикална литература, като най-вече се изкушава от оперното изкуство. След пенсионирането се посвещава на хобито си и започва да събира информация за български оперни певци, диригенти и композитори, чийто изяви са отразени в немскоезични издания. Като вдъхновен ценител и редовен посетител в европейските концертни зали провежда собствени проучвания и създава богат архив. През различни канали се наслаждава на оперни изяви в целия свят.  Започва да публикува своите „оперни истории“ в социалните мрежи, а преди пет години създава и свой оперен блог operastars.de, в който могат да бъдат намерени 650 статии, написани на български език, и повечето артисти, за които е писал, са българи.

Контохов споделя и богатите си впечатления от световната оперна сцена. По думите му, намаляването на интереса към оперното изкуство е валидно за целия свят.

Интересно ми беше също да науча, че празнува рождението си два пъти в годината. Така решил, откакто станал на деветдесет, – да отбелязва датата на рождения си ден и още веднъж, когато навършва - и половина".

Репортаж на Велина Махлебашиева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54