Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строг контрол над продажбата на антибиотици в Гърция

Снимка: Алами/Ройтерс

Гърция въведе строг контрол на продажбата на антибиотици с помощта на електронни рецепти. Според статистиката на националната здравна организация всяка година около 2000 души в южната ни съседка умират заради антибиотична резистентност, която превръща дори дребни инфекции в опасни за живота. 

Гърция е трета в Европейския съюз по прием на антибиотици, съобщават от Националния съвет за обществено здраве. Лекарите предупреждават, че прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до глобална пандемия заради антибиотична резистентност.

Здравното министерство въведе преди три години продажба на антибиотици само и единствено по лекарско предписание и то с електронни рецепти. Специалистите призовават да не се прибягва до самолечение. В световен мащаб се е увеличила смъртността ,причинена от бактерии, на които антибиотиците вече не действат.

Педиатри споделят, че родители на малки деца често настояват за изписване на антибиотици дори за инфекции ,които се лекуват с друга терапия.

Свръхупотребата на антибиотици е опасна, категорични са гръцките лекари. С въвеждане на контрол чрез електронни рецепти е почти невъзможно да се закупи от гръцка аптека антибиотик за самолечение. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на пожари и политически спорове

Тази седмица България беше в капана на огъня. Тежка беше ситуацията в Пирин, Хасковско и Ямболско. Пламъците погълнаха над 100 хиляди декара гори. Стотици пожарникари, горски служители и доброволци се бориха с огнената стихия. Беше задействан и Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз. На югозапад беше тежка ситуацията край..

публикувано на 03.08.25 в 09:50

По-строги мерки за борба с незаконния хазарт в Гърция

Гърция въвежда нови строги мерки за борба с незаконния хазарт. Гръцката комисия по хазарта изнесе шокиращи данни за участието на гърците в нелицензирани сайтове. 800 хиляди гърци през миналата година са играли в незаконни клубове и казина. Сумите с които са участвали се изчислява около един 1 милиард и 700 милиона евро. От това загубите за..

публикувано на 03.08.25 в 09:32

Рухна подпорна стена на новострояща се сграда във В. Търново, няма пострадали

Подпорна стена на новострояща се сграда се срути във Велико Търново. Тонове земна маса затиснаха автосервиз, който се намира непосредствено до строежа. Няма пострадали.   Инцидентът е на великотърновската улица "Козлодуй". На мястото се изгражда многоетажен паркинг. Срутилата се огромна подпорна стена, която затисна автосервиз и складове, е..

публикувано на 03.08.25 в 09:14

Овладян е пожарът в депото за отпадъци край Силистра

Избухналият пожар снощи в депото за твърди битови отпадъци край Силистра е бил овладян около полунощ благодарение на бързата реакция на екипите и напълно загасен до 4:30 ч. тази сутрин. Няма пострадали хора. Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра На място са работили четири противопожарни автомобила от Силистра и околните..

публикувано на 03.08.25 в 09:08
Милорад Додик и Александър Вучич

Вучич и Додик отбелязват заедно 30 г. от операция "Буря"

Президентът на Сърбия Александър Вучич и президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик се очаква да се включат в събития в Сремски Карловци по повод 30 години от печалната за сърбите операция "Буря". В Сремски Карловци ще се състои държавно възпоменание за един от най-трагичните погроми срещу сръбския народ в най-новата история,..

публикувано на 03.08.25 в 09:02
Сграда, разрушена при израелски въздушен удар срещу Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, 25 октомври 2024 г.

Служител на палестинския Червен полумесец е загинал при израелски удар в Хан Юнис

Служител на палестинския Червен полумесец загина при израелски удар срещу регионалния щаб на организацията в град Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на институцията. Трима души са ранени, посочва БТА. Ударът е причинил пожар на първия етаж на сградата, уточнява палестинският Червен полумесец в..

публикувано на 03.08.25 в 08:52

ИПИ: Повишаването на осигурителните вноски носи риск от обедняване

От Института за пазарна икономика предупреждават, че повишаването на осигурителните вноски носи риск от обедняване на работещите, увеличаване на домакинствата под линията на бедност и ръст на неравенствата. Изводът е от анализ по темата за осигурителната тежест, в който се припомня, че в средносрочната бюджетна прогноза вече е заложено..

публикувано на 03.08.25 в 08:41