Какво се случва с проекта за изграждане на Национална детска болница – въпросът стана актуален през изминалите дни, след като неправителствена организация предложи партньорство на държавата чрез набиране на дарения, а от Обществения съвет, който наблюдава проекта, обявиха, че големият проблем не са парите, а управлението.
Припомняме, че преди година служебното правителство на Гълъб Донев избра терен в столичния квартал Горна баня, където да бъде построена бъдещата детска болница. Върху него все още има строежи, подлежащи на събаряне, за да се подготви мястото за новата сграда. Липсва и информация за анализа на нуждите за целите на националния проект.
Не само да подкрепят, а да участват в проекта за създаване на Национална детска болница, така че той да се случи – с този аргумент учредителите на фондация „Даная“ предложиха на премиера Денков публично-частно партньорство за бъдещата болница. Бившият депутат Кремена Кунева, която е част от фондацията, обясни идеята.
"Организираме фонд, в който ще може обществото да се включи със средства, така че да допълним възможностите за модерно технологично изпълнение на процеса по изграждането на болницата, съборазно с най-добрите стандарти"
Според Кунева чакането да се случи този проект вече е изчерпано.
"Инвестиционната компания, в която преди 3 три години бяха наляти 100 милиона, не свърши почти нищо, освен възлагането на анализа, който все още не е готов. Ние отново се въртим в омагьосан кръг".
От фондация „Даная“ не отричат, че изграждането на Национална детска болница е ангажимент на държавата. В същото време виждат неспособност да го направи.
Голям проблем е неяснотата кой в здравното министерство отговаря за този проект, смята от своя страна Мария Брестничка от Националната мрежа за децата и гражданската инициатива „За истинска детска болница“. Във вторник двете организации излязоха с позиция, в която поискаха правителството да отговори нужен ли е дарителски ресурс за изграждането на бъдещата болница. До ден днешен никой не е виждал разписани стъпки какво ще се случи до откриването на функционираща детска болница, обясни Брестничка, която е член на обществения съвет, наблюдаващ процеса.
"Огромният проблем е как ще бъдат похарчени тези пари и какво ще получим като резултат от инвестицията в здравето на нашите деца. Много ни притеснява ,че този процес е периодично рестратиран, защото периодично се появяват нови идеи и инициативи. Няма обаче управление, което да ни дава достатъчно основание и гаранции, че бъде доведен до край по качествен начин. Националната детска болница не е сграда".
Въпроси, които остават без отговори:
"Какви ще бъдат резултатите от геодезичните и хидрогеодезичните проучвания на терена? По какъв начин ще бъдат свързани сега работещите клиники с новата националана детска болница? Кои от тях ще станат част от нея? Къде са пеадиатрите и медицинските сестри, които ще работят в нея? Те изискват цялостен подход и ясен план".
Има ли ясен план и защо проектът за детската болница се бави – такива отговори не са дадени от премиера Денков по време на срещата с представители на фондация „Даная“. Кремена Кунева смята за притеснителна стойността на спечелената обществена поръчка за събаряне на сградите върху терена в Горна баня, избран за строителство - 4 милиона лева за разрушаване на два недовършени строежа, разчистване и рекултивиране на терена.
"Това е доста висока стойност за такъв тип дейности".
За изграждането и заработването на Национална детска болница през юли 2020-та година е създадена държавната Здравна инвестиционна компания за детска болница. Капиталът й е в размер на 100 милиона лева. Според информация на сайта на компанията към момента тя разполага със Съвет на директорите, съставен от трима души. От септември тази година изпълнителен директор е Николай Борисов. В структурата са предвидени няколко звена, включително връзки с обществеността и протокол. Кремена Кунева изрази своите опасения.
"Ако държавата продължава да изразходва тези средства срещу действия без конкретен план, може би наистина няма да отидат за детска болница. Колкото по-бързо този процес започне да се превръща в ефективен, толково по-голяма гаранция ще имаме, че тези средства ще отидат по предназначение".
От фондацията не са представяли предложението си за партньорство на здравния министър. А от гражданската инициатива "За истинска детска болница" не са против дарителски фонд, но смятат, че не може да се събират дарения за нещо, без да е ясно какво ще бъде то. И очакват реакция от правителството.
"Надяваме се, че в кратък срок ще имаме официална позиция от Министерски съвет и от Министерството на здравеопазването по отношение на този план за управление на процеса".
От здравното министерство не отговориха на въпросите на Хоризонт какво се случва с изпълнението на проекта, кога ще бъде готов анализа на нуждите и в какъв срок ще започне разчистването на терена, където ще бъде построена детската болница. За неправителствените организации остава да се надяват.
"За нас най-важното е да има детска болница до 5 години".
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..