"Това е един от изразите, който стана много модерен и който не се използва правилно.
Друг такъв израз е - "в пъти повече". Това е също погрешно и е по-добре за казваме - "многократно" вместо това - "в пъти повече".
Другият израз - "приято прекарване" или "приятно изкарване"? По-добре е да се каже - "Приятно прекарване". Това означава, че по-дълго време пожераваме на някого да се чувства добре - Прятно прекарване е правилното.
По другия казус - правилното е "На кого да кажа или предам", а не "На кой да кажа? Същото важи за някой и за никой. И там се казва - Няма да казваш на никого- това е правилното. Както и - "Мъжът, когото познавам добре".
По отношение - "да влезне" - "да излезне" - това дойде от диалектите. Влазям, излазям, всичко това не трябва да се употребява.
Правилното е "да вляза" - "да изляза".
Думи като сглобка" и не-коалиция" са уродливи думи. Надявам се да спрем да използваме тези думи, каза още за "Хоризонт" проф. Владко Мурдаров.
По думите му речта ни е се напълнила все повече с клишета.
Дума като "входирам" също не се използва неправилно. Въведоха го юристите и вече всички хора "входират", каза езиковедът.
Още по темата в звуковия файл.
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..