Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червен код за опасно време в Североизточна България

Снимка: БТА

Червен код за валежи от сняг и бурен вятър са обявени за днес в 4 области от Североизточна България - в Разград, Шумен, Силистра и Добрич.

Оранжев код за бурен вятър и валежи от дъжд и сняг е в сила за областите Русе, Велико Търново, Търговище, Варна, Бургас, Ямбол и Сливен.

На места, най-вече в планинските райони, има опасност от преспи и снегонавявания.

Жълт код за силен и бурен вятър е обявен в части от Северна и Западна България.

Днес ще духа силен северозападен вятър, с който ще продължи да нахлува студен въздух, сочи прогнозата на НИМХ. Валежите от запад на изток постепенно ще спират, най-късно, до края на деня и в Североизточна България, където все още количествата ще са значителни, виелиците ще продължат и ще се образуват преспи. След обяд облачността от запад ще започне да се разкъсва и да намалява. Студено време с максимални температури между 0° и 5°, в София - около минус 1°.

В планините ще духа силен и бурен северозападен вятър. Ще бъде предимно облачно с валежи от сняг. Ще има виелици и навявания, по значителни в Източна Стара планина. След обяд от запад снеговалежите ще започнат да спират, а облачността да се разкъсва. Температурите ще продължат да се понижават и към 14 часа на височина 1200 метра ще бъде около минус 4°, на 2000 метра около минус 11°.

По Черноморието ще духа силен, по северното крайбрежие и бурен северозападен вятър, който след обяд ще започне да отслабва. Ще бъде облачно с валежи от сняг и ще има виелици и навявания. По южното крайбрежие валежите ще са по-слаби и ще са от дъжд и сняг. След обяд валежите ще започнат да спират, до вечерта и по северното крайбрежие. Максималните температури ще бъдат между 4° и 6°. Температурата на морската вода е 10°-13°, но ще се понижи. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Индия е нанесла въздушни удари по военни бази в Пакистан

Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу Индия, след ракетна атака срещу три военновъздушни бази на страната, предаде "Ройтерс", като се позова на пакистанската държавна телевизия.  Според пакистанската армия цели на нападението са били ракетната база "БрахМос", военното летище в Патханкот и военновъздушната база Удхампур.  Очевидци съобщиха,..

публикувано на 10.05.25 в 04:10

Тежки присъди очакват шестимата българи, обвинени в шпионаж във Великобритания

Шестима българи във Великобритания, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, ги очакват сериозни присъди, които ще бъдат произнесени в понеделник в Централния наказателен съд, съобщи Би Би Си. Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Тихомир Иванчев, Иван Стоянов и Ваня Габерова ще бъдат осъдени за участието си в руска шпионска мрежа,..

публикувано на 10.05.25 в 04:00

Лято през май в Кипър - термометрите удрят 37 градуса

В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..

публикувано на 10.05.25 в 01:20
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36