Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер.
"Това е трети том, който правим по повод годишнините, от 125-ата до сега. В първите два тома имаше само спомени, докато в тази книга опитахме да видим как възпитаниците на СУ си представят неговото бъдеще. Това, което приятно ме изненада, е, че всички залагат на традицията. Почти всички казват, че както и да се променя университетът, ясно - ще следва новите технологии, ще следва модернизацията, която очакваме, но всички казват, че той трябва да запази традицията - да бъде място на памет и да съхранява всичко това, което го отличава като културна институция в цялата му история", обясни проф. Личева в интервю за предаването "Неделя 150".
Според нея университетът успява да се променя в условията на конкуренция. Студенти, учили бакалавър в чужбина и след това върнали се да учат магистратура в СУ, признават, че образованието тук е много конкурентно и дори в някои сфери – по-добро, отбеляза тя. И добави:
"Подценяването, което често правим, е безсмислено. Трябва да имаме самочувствие. Даваме изключително добро образование. Трябва да се опитаме просто да не обезценяваме това, да не отказваме младите хора, когато искат да учат тук".
По думите й обществото трябва да изисква повече от хората, които започват работа – не просто диплома, а да изискват знания и обща култура. Това е обща работа на всички ни, категорична е проф. Личева.
"Трябва да вдигнем летвата изобщо от страна на всички институции, да искаме по-подготвени хора да започват работа. Това ще помогне и на университета да има по-високи изисквания към своите студенти".
Според нея идва активно поколение - поколение с добра визия за бъдещето.
"Не трябва да ги разочароваме. Трябва да се опитаме да провокираме не просто активността им, но и да им дадем нужните условия те да реализират своите идеи", смята тя.
Надявам се, че с общи усилия университетът ще има добър път в следващите години, каза още проф. Личева във връзка с избрания нов ректор на Алма Матер - проф. Георги Вълчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..