Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меглена Плугчиева: Бюджетът не може да бъде предмет на авантюри и некомпетентни идеи

| Интервю
Меглена Плугчиева
Снимка: Ани Петрова

Бюджетът не може да бъде предмет на авантюри, на необосновани и некомпетентни идеи.

Това каза пред БНР Меглена Плугчиева, дипломат и бивш вицепремиер, отговарящ за усвояване на европейските фондове (2005 - 2009 г.) и бивш заместник-министър на земеделието.

Тя припомни, че при министъра на земеделието Мирослав Найденов в първия кабинет на Бойко Борисов е имало опити за продажба на терени от Държавния поземлен фонд, които са срещнали тогава голям отпор, а сега заради подобни опити президентът предупреди, че може да наложи вето на Бюджет 2024, на което финансовият министър Асен Василев отговори, че Румен Радев цитира фалшива новина:

"Това са факти, това не са фалшиви новини. Това е тема, която засяга всеки един българин и не трябва да се допуска. Като бивш зам.-министър на земеделието не исках да повярвам, че сега такова нещо се случва. Това е ресурс, с който се гарантира национална сигурност, продоволствена политика. Това е абсолютно недопустимо и граничи с държавна измяна. Би трябвало много сериозно всички парламентарни партии да оценят това недопустимо предложение и да го отхвърлят още в зародиш. Това е авантюра".

По думите ѝ в последните 4 години бюджетът на страната се движи в "прекомерно разходно перо":

"Параметрите в Бюджет 2024 е с оптимистична прогноза за приходната част. Големият и сериозен въпрос е на какво се базира финансовият министър, за да заложи такава прогноза, след като ЕК обяви за България икономически растеж от 1,8%".

Според Меглена Плугчиева Асен Василев е допуснал "груби грешки по отношение на вноската от транзит на газ с руски произход":

"Когато е влошен имиджът на страната, да очакваш, че ще дойдат чужди инвеститори и това да доведе до ръст на икономиката, звучи несериозно! Когато растат заплатите в страната, те трябва да бъдат съпоставими с увеличение на производителността на българската икономика, а се оказва, че и там ножицата се отваря".

Демографската политика е загърбена в бюджета за следващата година, категорично изтъкна Плугчиева.

Интервюто на Даниела Големинова с Меглена Плугчиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Преплетени вълшебства" възражда приказките на Николай Райнов

Историческото читалище "Надежда" във Велико Търново, което е свързано с приемането на Търновската конституция, подготвя театрален спектакъл, с който възражда приказките на Николай Райнов. Любителите актьори от младежкия читалищен театър ще провокират и увлекат публиката, която да стане участник в постановката, разказаха от творческия..

публикувано на 08.02.25 в 06:15
Драматичен театър

Драматиченият театър в Монтана представя "Приказка за калпаците"

Драматичен театър "Драгомир Асенов" в Монтана представя първия си премиерен спектакъл за Новата 2025 година. "Приказка за калпаците" или "Щръклица" е неостаряваща пиеса на Панчо Панчев. Постановката е под режисурата на Веселин Мезеклиев. Пиесата е написана в далечната 1967 год. Поставяна е в почти всички театри в България, като сега се..

публикувано на 08.02.25 в 05:55

Доктор Дулитъл на сцената на Пловдивския куклен театър

В Пловдивския куклен театър само след няколко часа малките зрители ще се запознаят с Доктор Дулитъл и ще се потопят в история, изпълнена с хумор и вълнуващи приключения.  Премиерният спектакъл по романа на Хю Лофтинг не само разказва  невероятната история на единствения човек, който е на "ти" с езика  животните, но и провокира, залагайки на..

публикувано на 08.02.25 в 05:50

Дрон предизвика забавяне на полети на летище София

Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността.  От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..

публикувано на 08.02.25 в 01:15
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33