Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Петко Салчев: Бюджетът на НЗОК ще бъде приет

Петко Салчев
Снимка: БГНЕС

Здравната комисия не прие във вторник законопроекта за бюджета на НЗОК за 2024 г. 

Професор Петко Салчев - бивш директор на НЗОК, припомни, че Комисията по бюджет и финанси също не е одобрила бюджета на Касата и обобщи, че това е прецедент, откакто съществува Касата.

“Нищо не следва! Просто това са политически игри. Ще бъде приет бюджетът, защото Държавният бюджет не може да бъде приет без съпътстващите бюджет на ДОО и на Касата. Самият бюджет на Касата не е нещо ново и не е нещо съвсем различно от предишни бюджети на касата с 1 изключение - централният орган за поръчки да бъде НЗОК, което е вкарано в този бюджет. Иначе нищо друго не се различава, освен цифрите. Но тези цифри всъщност не водят до нищо, освен до повишаване цената на услугата. Никъде не се вижда нещо ново”.

Това означава, че пациентите могат да очакват през 2024 г. “същите услуги, само че при по-висока цена, която ще бъде заплатена на тези, които ги осигуряват”.

Увеличението на бюджета на Касата е свързано с това, че се увеличава и БВП, както и голяма част от параметрите като "минимална работна заплата", "осигурителен доход" и т.н.

Дават се повече средства за превенция, но основният пакет за превенция не се променя. Тоест увеличават се само цените на досегашните услуги”.

Предложението Касата да прави търговете за лекарства и да бъде централен орган за обществените поръчки трябва внимателно да се обмисли, категоричен е бившият ѝ директор.

"Министерството е отговорно за лекарствената политика и освен това там се сключват договори и за други лекарства, които не се заплащат от Касата. Ако Касата заплаща само за лекарствата, които са покрити от нейния бюджет, тогава за лекарства, ваксини и други, които са извън това нещо и се заплащат от Министерството, кой ще прави търговете?".

Според Салчев сме свидетели на сблъсък между “две политически лобита в сглобката, които по някакъв начин се мъчат да решат проблеми, които не могат да бъдат решени ad hoc”.

Заложените в бюджета на Касата повече пари за хоспитализация всъщност са, за да се вдигнат цените на клиничните пътеки, убеден е той.

“Касата постепенно започва да се превръща не в орган, който закупува услугите за сметка на пациентите, а в орган, който субсидира дадени структури”.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина младият писател Иво Христов

Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..

публикувано на 16.07.25 в 18:43

Община Плевен подписа още 27 споразумения с МРРБ

Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет.  Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..

публикувано на 16.07.25 в 18:42

Фон дер Лайен: Вноските на държавите за следващия бюджет няма да се променят

Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро. Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди..

публикувано на 16.07.25 в 18:32
Пристанище Пирея

Поредна блокада в Гърция, за да се възпрепятства отплаването на кораб с боеприпаси за Израел

Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..

публикувано на 16.07.25 в 18:17

Димитър Тодоранов: Тази година "Арт поток" дава арена на млади творци

Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала "Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов.  "На 18 юли ще ни гостува  Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала . На 19-и са "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..

публикувано на 16.07.25 в 18:06
Върховната Рада

Парламентът в Киев гласува оставката на правителството на Шмигал

Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..

публикувано на 16.07.25 в 17:58
Симеон Матев

Симеон Матев: Идва захлаждане с гръмотевици, пикът на лятото е 20-22 юли с до 42 градуса

Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..

публикувано на 16.07.25 в 17:35