Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кукленият театър в Пловдив с провокативна версия на "Апокалипсисът идва в 6 вечерта"

Режисьорът Лео Капон: Всеки има нужда от своя личен апокалипсис

| Репортаж

В края на годината Кукленият театър в Пловдив провокира с постановката за възрастни "Апокалипсисът идва в 6 вечерта" от Георги Господинов. 

13 години след като Маргарита Младенова поставя пиесата на сцената на Малък градски театър в София, сега режисьорът Лео Капон разлиства отново страниците на този текст, за който Господинов казва: "Апокалипсисът не е непременно глобален срив, конници, тръбящи ангели, огън и жупел. По-скоро е минималистичен и ням. Понякога краят на света е нещо много лично и всекидневно."

Когато преди години питат Георги Господинов що за апокалипсис е този в пиесата му и каква е причината да идва точно в 6 вечерта, той отговаря, че става дума за много апокалипсиси, за малки апокалипсиси, за лични апокалипсиси във времето през есента, когато светлината вече си е отишла, а мракът още не е дошъл. Там се простират историите на хората от неговото поколение, истории между деня и нощта, в часа на преход, на отключване.  

Защо Лео Капон поглежда към тази пиеса, изследвайки и реакциите младите актьори от пловдивския куклен театър? 

"Пиесата е за време, в което съм живял и ми се прииска да разкажа за него на тези млади хора. Това, което ме провокира, е как можем да разкажем историята си единствено ако се скрием зад нещо. Всички, които сме били в това време, го разказваме от друго лице и невинаги казваме истината."

Без пречистването няма как да продължим. Всеки има нужда от своя личен апокалипсис, смята режисьорът.

Велизар Евтимов сподели, че е научил интересни неща, разпитвал е и е гледал филми, за да се потопи в непознато за него време – преди 10 ноември 1989 г.

"На мен не ми е било ясно как сте се редили за опашки за мляко и за хляб. Това е предизвикателство за нас, които не сме живели в това време."

"Самата пиеса няма точка, няма финал. След апокалипсиса идва нов апокалипсис. Всъщност, апокалипсисът е нещо много хубаво", подчертава Елин Стоянова. 

В постановката участват още Йордан Стоянов, Евдокия Енчева, Стайко Стайков, Михаела Андонова, Ивелин Николов. Сценографията и куклите са дело на Христина Недева, композитор е Пламен Петков. 

Екипът е репетирал в постоянна комуникация с Георги Господинов, който няма да може да присъства на двете премиерни представления днес и утре заради ангажименти в чужбина. Ще гледа обаче спектакъла през януари. 

Снимки: Кремена Данева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57