Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станишев не е оптимист, че правителството ще постигне стратегическите си цели

Сергей Станишев: Голямо лицемерие е всичко, което се случва от страна на ПП-ДБ

"Делян Пеевски съзнателно провокира управляващите"

| Интервю
Сергей Станишев
Снимка: Савина Спасова

Голямо лицемерие е всичко, което се случва от страна на ПП-ДБ. Това заяви пред БНР Сергей Станишев, евродепутат, бивш лидер на БСП и бивш премиер.

"Нещата не са стабилни, защото няма ясна коалиция и правила за нейното функциониране. По-почтено е да се каже – това е коалицията. Но когато няма ясна коалиция и правила, се получава "куче влачи, диря няма". В мътна вода добре се лови риба.

Интересите на партиите, които участват в управлението, са да продължат да го правят. При едни предсрочни избори повечето от тях ще загубят, особено ПП-ДБ – техният рейтинг отива надолу".

Делян Пеевски съзнателно провокира управляващите. Той показва на избирателите на ДПС, че с него начело биха могли да претендират за по-пряко участие във властта". 

Сергей Станишев коментира дебатите около бюджета за следващата година. 

"Бюджетът трябва да бъде гледан много внимателно. Едни неща се приеха в Министерски съвет, после нещо се преправи. Да не стане една каша, която няма очертания и приоритети. Трябва да се внимава и с нивата на дълга"

Сергей Станишев не е оптимист, че правителството ще постигне стратегическите си цели.

"Заради начина, по който е организирана работата му. България си е изпълнила ангажиментите по Шенген. Не трябва да приема допълнителни условия от отделни страни.

Страната ни трябва да се подготви за членство в еврозоната, за да не се получи спекулативно увеличаване на цените. Аз съм привърженик на идеята България да се присъедини към нея, защото е интеграционното ядро на ЕС, но трябва да е подготвена. 

Очевидно има някакво мнозинство за приемане на конституционни промени. Надявам се някои глупости, като промяната на националния празник - Трети март, да отпаднат". 

Той коментира идеята на Корнелия Нинова да прави ляво-центристки патриотичен фронт. 
"В политиката най-важно е съдържанието. Не личи Левицата да се възприема като нещо по-различно, което да дава алтернатива. Механични сборове няма да дадат различен резултат". 

Станишев определи демографска криза като проблем номер 1 на България и посочи, че са необходими сериозни мерки за преодоляването й.

"Трябва да се промени подходът. Досега има само частични мерки, които не променят цялостната картина. Трябва да бъде извадено като национален приоритет, да има постоянно действащ вицепремиер по тези политики.

На широка конференция с експерти на високо ниво се очертаха мерки за подобряване на репродуктивното здраве на българина.

Профилактика на репродуктивното здраве може да започне още от следващата година с бюджет от 50 до 100 милиона. Второто направление е свързано с грижата за майчиното здраве и здравето на плода. Необходимо е и създаване на национална криобанка, която би позволила на много хора да замразят яйцеклетки и сперматозоиди, които да използват, ако се наложи".

Цялото интервю на Людмила Железова със Сергей Станишев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ТЕЦ "Бобов дол" е спрял работа за две денонощия

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. Съдът потвърди поредна глоба..

публикувано на 07.07.25 в 11:04

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напуска ПП

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва.  Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..

публикувано на 07.07.25 в 10:54

Разраства се скандалът с източване на евросубсидии в Гърция

В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..

публикувано на 07.07.25 в 10:46
Роман Старовойт

Путин уволни министъра на транспорта

Руският министър на транспорта Роман Старовойт е уволнен с указ на президента Владимир Путин, съобщават медиите в Москва. "Да бъде освободен Роман Владимирович Старовойт от поста министър на транспорта на Руската федерация", се казва в документа, подписан от държавния глава. Мотиви не се посочват, а указът влиза в сила от днес. Старовойт..

публикувано на 07.07.25 в 10:36
Премиерът на Словения Роберт Голоб

Словенският премиер понесе неочакван удар, партии от коалицията обединиха сили с опозицията

Премиерът на Словения Роберт Голоб понесе неочакван удар в парламента, след като двете по-малки партии от управляващата коалиция обединиха сили с консервативната опозиция и подкрепиха предложението за консултативен референдум по въпроса за увеличаване на разходите за отбрана, съобщава информационният сайт "Словения таймс". Предложението за..

публикувано на 07.07.25 в 10:28
Нийлс Фулсанг

Евродепутатът Нийлс Фулсанг: Ако иска напредък по пътя към ЕС, РСМ да се вслуша в България

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Нийлс Фулсанг определя очакваното утре решение на Европарламента и Съвета на ЕС България да се присъедини към еврозоната от 1 януари като  знак, че тя е осъществила цялостен напредък и има силна икономика. Дания пое ротационното председателство на ЕС миналата седмица. В интервю за..

публикувано на 07.07.25 в 10:24

Може ли Законопроектът за агрохранителната верига да доведе до по-високи цени?

Ако НС приеме Законопроекта за агрохранителната верига, това ще направи България една икономически несигурна среда.  Такова притеснение изрази пред БНР Яна Стратиева, изпълнителен директор на сдружение "Храни и напитки". До края на общественото му обсъждане остава точно една седмица. Министерството на земеделието разчита, че чрез този..

публикувано на 07.07.25 в 10:20