Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прагът на кешовите разплащания се запазва на 10 000 лева, прие Бюджетната комисия на НС

Бюджетната комисия: "Не" на облагане на бакшишите, приравняване на граждански и трудови договори, както и т.нар. "бонус-донос"

| обновено на 30.11.23 в 20:12
В сградата на Народното събрание се провежда заседание на Комисията по бюджет и финанси - 30 ноември 2023 г.
Снимка: БТА

Прагът на кешовите разплащания се запазва на 10 000 лева, реши Бюджетната комисия на Народното събрание. Комисията отхвърли и облагането на бакшишите, приравняването на гражданските и трудовите договори и мярката, станала известна като "бонус-донос". Това стана при второто четене на промените в данъчните закони, което ще продължи във идния вторник.

С това голяма част от мерките, обявени като лостове изсветляване на икономиката и предложени в пакета от данъчни закони, отпадат.

От горещи дебати, които не са пряко свързани с данъчната политика, до конкретни нападки – така протече заседанието на Бюджетната комисия за обсъждане на второ гласуване на промените в данъчните закони за догодина.

Прагът за кешовите разплащания остана 10 000 лева, въпреки че Министерството на финансите настояваше той да бъде свален наполовина.

Председателят на комисията Йордан Цонев от ДПС припомни, че подобно предложение се появява всяка година и се обърна към финансовото министерство, като даде пример:

"Италия например опита - на 999 евро, стоя 2 години там и разбра, че това е глупаво, че не работи и се върна към 5000 евро".

Днес депутатите решиха също така да освободят от акциз бирата, произведена в домашни условия.

С чувство за хумор депутатите одобриха идеята домашната бира, която в момента не е обложена с акциз, да бъде освободена от такъв. Казусът беше поставен на дневен ред във финансовата парламентарна комисия, защото според действащите нормативни актове производството ѝ е нелегитимно. 

Дебат между Румен Гечев от БСП и Йордан Цонев от ДПС:

"Пътят от фабриката за бира до домашната бира не е много дълъг", отбеляза Румен Гечев.

"Професор Гечев, той и пътят от казана до фабриката за ракия също е много къс. Но казана сме го разрешили, всички правим вино или поне повечето, също правим и ракия и имаме право.(...) Да, искаме да опитаме тази домашна бира", добави Йордан Цонев. 

Според вносителя на предложението Даниела Божинова от ПП-ДБ в момента производителите на домашна бира са около 2000 души в България, но се увеличават. 

"Това е стара гурбетчийска българска традиция - да се прави домашна бира", посочи Божинова.

За лична консумация се смята количество до сто литра.

Работата на Бюджетната комисия по данъчните закони на второ четене ще продължи във вторник.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В община Крумовград ще бъде изградена пречиствателна станция за отпадни води

В община Крумовград ще бъде изградена пречиствателна станция за отпадни води за 34 милиона лева. Тя е част от мащабен проект за изцяло нова водоснабдителна и канализационна мрежа, финансиран от Оперативната програма "Околна среда". Договорът за строителството беше подписан на извънредно заседание на Асоциацията по ВиК в Кърджали. Срокът..

публикувано на 07.11.25 в 19:06

Международният художествен фонд на Музея на хумора в Габрово става достъпен онлайн

Международният художествен фонд на Музея на хумора и сатирата в Габрово става достъпен онлайн. Първоначално дигиталната колекция ще наброява 5 хиляди творби и ще е налична през следващата година. Дигиталният Дом на хумора и сатирата ще представи 5000 произведения от 173 държави. Те са само част от богатия художествен фонд на Музея, в който са..

публикувано на 07.11.25 в 18:37

Руски удари нанесоха поражения на енергийна инфраструктура в украински области

Руски удари срещу няколко украински области нанесоха поражения на енергийна инфраструктура и оставиха хиляди домакинства без ток. Киев отговори с атаки срещу руски нефтопреработвателни обекти. Русия е бомбардирала град Орехов в Запорожка област, като е използвала управляеми бомби, съобщиха местни медии. При руските удари е загинал 60-годишен..

публикувано на 07.11.25 в 18:03
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Стабилизационните сили в Газа вероятно ще включват войски от Египет, Катар, Турция и ОАЕ

Американският президент Доналд Тръмп очаква международните стабилизационни сили под ръководството на Съединените щати да бъдат разположени в Ивицата Газа съвсем скоро. Многонационалната сила, която вероятно ще включва войски от Египет, Катар, Турция и Обединените арабски емирства, е част от плана на Тръмп за управление на Газа след войната...

публикувано на 07.11.25 в 17:34

Прокуратурата задържа за 72 часа румънския гражданин, шофирал автомобила с мигранти

Окръжната прокуратура в Бургас задържа за срок до 72 часа румънския гражданин, шофирал автомобила, който се преобърна на брега на езерото Вая и загинаха шестима от пътувалите в него девет мигранти. Това съобщиха от пресслужбата на бургаската прокуратура. Шестима мигранти загинаха след преследване между Китен и Бургас Шофьорът е обвинен в..

публикувано на 07.11.25 в 17:27

Радев удостои с Почетния знак на президента бившия британски посланик в Либия Антъни Лейдън

Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента Антъни Лейдън, посланик на Великобритания в Либия в периода 2002-2006 г. Британският дипломат получи отличието за изключителни заслуги към България, проявени чрез лична ангажираност и професионален принос за освобождаването на българските медицински сестри. Припомни го и в..

публикувано на 07.11.25 в 17:26
Филмът

Къци Вапцаров: Исках да направя артхаус филм – моята представа за европейско кино

Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала и има 6 награди. Сценарист и режисьор на "Добри родители" е Къци Вапцаров, който посвещава 5 години за създаването му. Главната роля на София се изпълнява от талантливата Лина Златева,..

публикувано на 07.11.25 в 17:17