След вчерашния раздор по повод избора на заместник-управител на Здравната каса, подкрепящите управлението формации обявиха разбирателство за изход от ситуацията. Ще бъде поискана оставката не само на новоизбрания заместник-управител Момчил Мавров, срещу когото се обявиха от ПП-ДБ, но и на издигнатия от тях управител на Здравната каса Станимир Михайлов, срещу когото резерви имат от ГЕРБ-СДС. Освен това двете формации подготвят и регламент, по който да бъдат назначавани ръководствата регулаторните органи. Да изработят механизъм за съвместно вземане на управленски решения ги призова междувременно премиерът Николай Денков.
Парламентарният ден започна с призив от него.
"Вчера много ясно се видя, че има опасност да тръгне в грешната посока. И тук сме абсолютно единодушни, вчера говорихме с ръководителите на парламентарната група на Продължаване на промяната - Демократична България, че ние трябва да се върнем обратно в правилната посока. Ако това не стане, това правителство няма смисъл", коментира премиерът.
Час по-късно се оказа, че призивът му е бил чут. Мнозинството, подкрепящо кабинета обяви, че иска оставките на управителя и подуправителя на Здравната каса, за да даде възможност да се започне "на чисто" работата по изготвянето на регламент за назначения в регулаторите. Целта е заздравяване на мнозинството, а не всяко назначение да се превръща в източник на сътресения и раздори. Това обяви Христо Иванов, съпредседател на ПП-ДБ, след спешна среща в парламента, продължила повече от час и половина.
"Затова се разбрахме да започнем разговор за регламент, който да бъде подписан най накрая - за това как ще бъдат излъчвани и попълвани регулаторите, който да гарантира съгласието в рамките на партиите, които подкрепят управлението. Както и се разбрахме, че с оглед на това, че беше опорочен избора на ръководство на НЗОК, ще отправи молба към управителя и подуправителя да направят крачка назад, без това да е свързано с някакъв укор към тях. Също така ще ми позволите да кажа, че потвърдихме своята подкрепа за премиера Денков и за вицепремиера Мария Габриел, и за работата на кабинета", обясни Иванов.
"Всички решихме да направим крачка назад, да ги помолим да дадат оставка, защото това е най-бързият вариант. И заедно с целия пакет регламенти, как ще се избират от тук нататък регулаторите, да спрем да се обвиняваме. Като подпишем, да е ясно мнозинството – ГЕРБ – СДС, ПП – ДБ, ДПС - за конституционно мнозинство за регулатори, за служби, което поставиха те като условия", заяви Бойко Борисов.
Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски се е включил в срещата и е приел условията.
"Да съгласни сме. Бяхме на разговора. Разумно е да се направи този регламент в партиите, които подкрепят правителството и конституционното мнозинство. Ще участваме в това нещо", коментира Пеевски.
Днес православната църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий. 11 май е и празник на Ловеч, чиито покровители са двамата просветители. По този повод Негово светейшество патриарх Даниил възглави празничната света литургия в катедралата "Св. св. Кирил и Методий" в Ловеч. След празничното богослужение патриарх Даниил припомни..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до премиерите и посланиците на европейските страни, в което обяснявам, че ние сме в ситуация, че управляващите фалшифицират инфлацията и искаме референдум. Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин..
Президентът Румен Радев няма за цел да пита, а да използва хората ! Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, като подчерта, че действията на държавния глава са във вреда на обществените интереси: "Ние определяме тези действия или като обикновен популизъм, или като умишлен саботаж. Не се цели..
За 15 години цените на лекарствата за онкоболни са скочили 10 пъти, заяви в интервю пред д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов, създател на здравно-осигурителния модел в България и първи директор на НЗОК. В "Неделя 150" той коментира миналия на първо четене законопроект и частните болници да..
Предложението на президента Румен Радев за референдум трябва максимално бързо да бъде гласувано и отхвърлено от Народното събрание като противоконституционно. Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ПП-ДБ Божидар Божанов, съпредседател на "Да, България", част от коалицията "Демократична България", като уточни, че още тази седмица (12 - 16 май)..
18-годишен младеж е пострадал след нападение на спирка на градския транспорт в София. Двама души са арестувани, единият от тях е непълнолетен. Сигналът в полицията е подаден след 17 часа снощи. Инцидентът е станал на спирка на градския транспорт на булевард "Възкресение". От СДВР уточниха, че 18-годишният младеж е бил нападнат и ударен..
Референдум "за" или "против" еврото през 2026 година поиска президентът Румен Радев няколко седмици преди очакваната положителна оценка от конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия (бел.ред. - държавният глава говори само за един доклад). Мотивът му е, че смяната на валутата трябва да бъде с..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..