Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезара Делчева е гост в рубриката “Америка - илюзии и реалности”

Лъчезара Делчева в помощ на хората на изкуството от Америка към родината

2
Лъчезара Делчева
Снимка: Личен архив

Лъчезара Делчева е на 13, когато заминава с родителите си за САЩ. В началото й е тъжно и самотно, но се адаптира и продължава. 

Завършва Международни отношения, а днес е стратегически директор в АТ компания.

Лъчезара Делчева е гост в  25-ти епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности”.

Казва,че обича да живее на бързи обороти и е малко трудно приема българското темпо, рискът не  я плаши, а го приема като предизвикателство и не се страхува, ако нещата не се получават идеално от първия път.

Впуска се и в предизвикателството - филантропия. Иска да направи нещо повече за родината и за хората там. Намира още двама съмишленици и правят онлайн галерия не за българските  творци зад граница, а за хората на изкуството в България.

Платформата се казва bg crafts gallery.com . На тази платформа се предлагат картини, дърворезби и скулптури.

"Идеята е,че правим процеса за българските творци лесен, да се включат и да участват в платформата. А ценителите ще могат по-лесно да имат достъп до това творчество, поясни Лъчезара Делчева.

"Това, което даде идеята и ни мотивира да продължаваме до ден днешен е да популяризираме българското изкуство, което е наистина различно от всичко друго изкуство, което се предлага на международния арт пазар. Този талант, който е в България да не остава само в България ,а да бъде споделен със света.
Лъчезара Делчева със семейството си

Аз съм също основател на една неправителствена оргнизация - казва се “Детство мое”.

Вече 12 години чрез нея правя най-различни благотворителни дейности. Последното нещо, което направихме е да издадем книжка, която разказва как доброто се предава. Как едно малко добро нещо, може да се предаде и да стане голямо нещо.  Автор е Явор Цанев. Той е от Русе. 

Той веднага хареса идеята и проекта ни и тепърва започваме да популяризираме книжката, защото е само на няколко месеца. Издадохме я през юли месец, когато бях в Русе и се надявам следващите 6 до 9 месеца вече да сме малко по-активни с това да я споделим със света, сподели още Лъчезара Делчева.

Сега се е заела с 3 изложби на художници от България в САЩ. Едната вече се състоя в Чикаго, но планира  още две - в Сейнт Луис и в Ню Йорк.


Още по темата слушайте от Лъчезара Делчева в 25-ти  епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности”.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09