Днес стъклото намира много приложения в бита и индустрията, в различни сфери като архитектурата, дизайна, бижутерията. С този материал работят и съвременни художници и приложници, като създават уникални стъклени композиции.
Можете да придобиете представа за тях във виртуалната разходка, която предлага Четвъртото международно биенале на стъклото, проведено у нас.
Това е форум, който започна през 2017 г. и чрез изминалите си три издания, успява да се утвърди като едно от най-мащабните арт събития у нас.
Биеналето предоставя платформата си на автори от всички континенти. Част от тях даряват творбите си на МБС и именно тези творби участват в изложби, провеждани между изданията на биеналето.
Колекцията с дарения набъва дотолкова, че създателят на биеналето доц. д-р Константин Вълчев и изпълнителният му директор д-р Любомира Вълчева-Нъндлол организират постоянна експозиция в гр. Трявна, чието откриване предстои.
"Заради голямата колекция на изкуство от стъкло, която сега събрахме, решихме, че това трябва да бъде видяно от повече хора. Така стигнахме до идеята експозицията да бъде видяна и в Трявна. Имаме и 49 дарени стъклени скулптури от цял свят и те не са случайни неща, а те са и много скъпи като стойност, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Константин Вълчев.
Проф. Константин Вълчев и д-р Любомира Вълчева-Нъндлол, изпълнителен директор на биеналето са гости в "Нощен Хоризонт".
Предоставяйки целогодишен достъп до изкуството от стъкло, тази инициатива ще подпомогне популяризирането му в България – основна мисия на проекта.
Всяка година изложбите се провеждат под надслова „ЗАЕДНО“ - опитни и начинаещи, от изток и запад, от север и юг, от държави с вековни традиции и от такива, в които този великолепен материал набира скорост през последните десетилетия.
За тазгодишното издание, международно жури селектира 222 автори измежду 562 кандидати. Одобрените автори представляват 48 държави от 5 континента.
Избраните произведения са разположени на три ключови места в София – Национална галерия Квадрат 500, галерия „Средец“ на Министерство на културата и галерия „УниАрт“ на Нов български университет.
Фондация Тианадера/Tianaderrah, САЩ подпомага финансово дейностите на МБС.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...