Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Велев: Отвързването на пенсията от осигурителния принос мотивира укриването на доходи

Васил Велев
Снимка: БГНЕС

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" резултатите от последното измерване на индекса "Икономика на светло". 

"Това е 13-о издание на индекса. От 2010 година до 2022 имаме само 2 години, в които индексът намалява стойността си - тоест расте сивата икономика - 2014-а, която свързваме с фалита на КТБ и 2020-а, свързано с Covid кризата. Точната стойност на индекса за 2022 година ще оповестим днес. Има 25 съставляващи показателя, подиндекса, които са съотношение на различни величини. Половината са статистически, другата половина - социологически. С едно изречение, ако трябва да обобщя: Все още индексът търси посока. Поведението на подиндексите е разнопосочно - някои, растат, но други намаляват”.

Велев е категоричен, че трябват комплексни мерки за свиване на сивия сектор до под 15%:

"Няма едно хапче, което да излекува това заболяване", настоя той.

"Разплащанията в брой са един от подиндексите, от показателите, които намерим. Той продължава да води към изсветляване на икономиката. Имаше много активни мерки в тази връзка с големите касови наличности в компаниите. Усилията в тази посока очевидно дават резултат. Това, което не дава добри резултати е отвързване на размера на минималната и средна пенсия от осигурителния принос. Виждате те почти се сляха като размери. Тоест независимо от това върху минимални доходи, върху половината от минималните доходи ли се осигурява един човек или върху средни доходи най-накрая получава една и съща пенсия. Това мотивира много хора и малки предприятия да укриват осигурителни доходи, да осигуряват работниците върху нереално ниски заплати и да доплащат останалото в плик. Тук е важна политиката в тази сфера", посочи експертът.

В миналото АИКБ и БСК декларираха намерение да не подкрепят Бюджет 2024. Велев коментира, че оттогава "има известно подобрение, но философията на бюджета не е променена".

"Философията е, че ако взимаме заеми на ръба на допустимото - дефицит от 3%, и ги харчим с нереформирани системи, ще осигурим по-висок икономически растеж. Ние не споделяме тази философия, защото ако не увеличим производството, където се създават нови материални блага, добавя се стойност, няма как да станем по-богати. Ще станем по задлъжнели! Даже може да отчетем и ръст на БВП, правейки си услуги и отчитайки ръст на услугите с взети назаем пари, но няма да произведем повече. Това, че тези заеми отиват в инвестиции, е самозаблуда и самоуспокоение, защото планираните публични инвестиции са 5% от БВП.  Ние имахме много повече публични инвестиции през годините, когато имахме най-висок икономически растеж от 2005-2008.Тоест това според нас е грешна философия, която води до увеличаване на задълженията и лихвените плащания по тях, без да ускорява икономическия растеж".

Ако цените на газа продължат да вървят нагоре, България е застрашена да не изпълни критериите за Еврозоната, коментира Велев:

"Цените на газа у нас са 4-5 пъти по-високи от цените на природния газ в щатите. За късмет, той няма толкова голямо приложение и масово в българската икономика, но в редица сектори води до загуба на конкурентоспособност, където той представлява или суровина, или голям дял в разходите. Безспорно, че води и до увеличаване на инфлацията. Инфлацията е този показател, по който ние не отговаряме на критериите за влизане в еврозоната. За съжаление няма активни мерки, които да водят до намаляване на инфлацията, така че ние да влезем в съответните граници. За влизане в еврозоната от 1 януари 2025 година ще разчитаме явно на някаква милост и изключение, а не на постигнати критерии". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилска област получава 122 милиона евро по така нар. "справедлив преход"

122 мил. евро получава Кюстендилска област по така нар. "справедлив преход" - това беше обявено на международна конференция в областния град, на която бяха представени кариерните и финансови възможности, които стоят пред въглищния регион при преминаването към зелена икономика. Форумът е съфинансиран от Европейския съюз и се организира от "Бранд..

публикувано на 13.05.25 в 15:42

По-скъпи череши! Нищожно количество на пазара ще са родно производство

"Не очакваме череши за 60 лева, но е лошо, че не може да очакваме и много, които ще са български".  Това обясни пред БНР Живка Гроздева, член на УС на Асоциацията на овощарите в България. "Ако има такива, това ще бъде във втората половина на сезона – след 15 юни. Те ще бъдат много малко и ще се предлагат на по-високи цени...

публикувано на 13.05.25 в 15:20

ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България

Европейската комисия даде положителна оценка на фискално-структурния план за България, съобщиха дипломатически източници, а след това и финансовият министър Теменужка Петкова. Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна членка трябва да изготви..

публикувано на 13.05.25 в 15:04

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще помага на младежи да изградят трудови навици

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще подкрепи 6-месечни практики за младежи, които искат да натрупат практически умения, но не притежават предходен трудов опит. Възможността ще е по мярката "Младежки практики", с бюджет от 46 милиона лева. Очаква се поне 9 хиляди млади успешно да завършат практиките, като 8 хиляди и 300 от тях ще са от..

публикувано на 13.05.25 в 15:03

Към края на март: 20,7% ръст на кредитите и 11,4% на депозитите на домакинствата на годишна база

С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто размерът на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, показват данни на БНБ, публикувани на интернет страницата на централната банка . Според данните в края на март броят на кредитите на домакинствата и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата) нараства на..

публикувано на 13.05.25 в 14:55

Моника Маринова: Държавата трябва да има политика за редките болести

Държавата трябва да има политика за редките болести . Това заяви пред БНР Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България. " Кистите на Тарлов представляват неврологично заболяване . Образуват се на гръбначните нерви. Симптоматиката прилича на тази при дисковата херния – болки в кръста, по краката. Зависи и..

публикувано на 13.05.25 в 14:50

Служител на СДВР е арестуван по подозрение за корупция

Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция Вътрешна сигурност в МВР. БНР научи, че служителят е заподозрян за това, че е участвал в корупционна схема.  Полицаят е събирал такса спокойствие под предлог, че му се връщат дадени на заем пари. По случая тече разследване. 

публикувано на 13.05.25 в 14:35