Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив - най-бързо възстановяващата се дестинация за културен туризъм

| Репортаж
Старият град, Пловдив
Снимка: Ани Петрова

Пловдив е дестинацията за културен туризъм, която най-бързо се възстановява след пандемията от коронавирус и кризата, породена от войната в Украйна. Това показват данните на Националния статистически институт, като след това се нареждат София и Велико Търново. Културно-историческият туризъм е един от подсекторите, които най-бавно се възстановяват от кризата. Той е насочен към по-взискателна публика със задълбочени интереси и познания. 

Близо 500 хиляди нощувки са реализирани в Пловдив за деветте месеца на годината, което представлява увеличение от 30% спрямо същия период на миналата и 27 на сто в сравнение с 2019 година. Това съобщи заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов в рамките на събитие на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. 

Над 700 са регистрираните недвижими културни ценности, от които 60 са с категория национално значение и 6 са паметниците на градинското и парковото изкуство в Пловдив, каза той и посочи, че богатство за града са свидетелствата за 8 хиляди години непрекъсната история – свидетелства за различните епохи и цивилизации.

3 са основните съставки на туристическия бранд на Пловдив, които привличат туристи  - културно-исторически, събитиен, кулинарен и винен туризъм, посочи Панов. Той подчерта, че туристическите атракции трябва да са в крак с времето, да се използват иновации и високи технологии. 

В следващите четири години се очаква в Пловдив да има още един обект, който да е част от световното наследство на ЮНЕСКО. Логото на организацията привлича туристите, изтъкна още Пламен Панов. Той посочи, че новите технологии навлизат при представянето на културно-историческото наследство и че дигитализацията е изключително важна.

По проект "Обживяване на недвижимото културно наследство на Античен театър чрез прилагане на иновативни и прогресивни технологии", който е финансиран от Национален фонд "Култура“, целта е да се разкаже за какво е служил през годините Античният театър с помощта на дигитални технологии. Пламен Панов изброи и новите туристически атракции в града.

Основният инструмент за повишаване на туристопотока в Пловдив е събитийният туризъм. Повече от 800 ще бъдат проведените събития през тази година, а през следващата те ще бъдат над 900.

В района на Пловдив има 15 изби, като 9 от тях са с възможности за винен туризъм и комбинация на вино и храна, допълни Пламен Панов.

Сред критиките, които отправят и туроператорите, и гостите на града са бурното строителство, заради което се образуват огромни задръствания, при посещения на групи няма удобни места за спиране на автобусите, в стария град на Пловдив няма обособени тоалетни. Друг проблем, който посочват гостите на града, които искат да посетят близки селища с културно-исторически обекти, е липсата на транспорт до там. Това са изключително наболели въпроси, които трябва да бъдат решени, защото не само създават проблеми, но и отблъскват туристите от града, категорични са туроператорите.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 100 семейства и нуждаещи се получиха хранителни пакети за Великден в Добрич

Над 100 семейства и крайно нуждаещи се хора получиха хранителни пакети за посрещането на великденските празници в кампанията "Споделен хляб" в Добрич. Инициативата се организира от фондация "Милостиво сърце" и Клуба по народни танци "Жътвари" осма година. В акцията по милосърдие участие вземат и десетки дарители и доброволци. С всяка следваща..

публикувано на 05.05.24 в 13:33

Почистиха историческите паметници в Монтана

Предпразнично почистиха историческите паметници в Монтана. Средствата са отделени от бюджета на Общината. 11 паметника са почистени в Монтана през последните седмици. Възстановен е единият рог на скулптурата на елена пред Ловно-рибарското дружество в центъра на Монтана, който от дълги години липсваше. Акцията е част от годишната програма и се..

публикувано на 05.05.24 в 13:02

Ръст на безработните младежи у нас на годишна база

Безработните младежи под 25-годишна възраст в България са 16 процента или 19 000 души – това сочат най-новите данни на Евростат за март 2024 година. За една година - в сравнение с март 2023 г., техният брой се е повишил драстично - с 6000 души. Средно за Европейския съюз делът на хората без препитание в тази възрастова група според..

публикувано на 05.05.24 в 12:56

Пловдивчани изпълниха храмовете, за да изразят радостта си от Христовото възкресение и да се помолят

В Пловдив стотици миряни изпълниха тази сутрин храмовете в града, за да изразят своята радост от Христовото възкресение. Детски празник с игри и забавления събра много млади семейства на площада пред Общината.  Христос воскресе! Православният свят посрещна Празника на празниците Богослужения за Второ Възкресение Митрополит Николай..

публикувано на 05.05.24 в 12:39
Празнично богослужение за така нареченото Второ Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм

Богослужения за Второ Възкресение

Днес в православните храмове има богослужения за така нареченото Второ Възкресение. На тях отново след отминалата нощ бяха прочетени текстове от Евангелието, свързани с възкресението на Божия син. С пасхалния поздрав "Христос воскресе" духовници и вярващи се събраха за втори път днес за обща молитва в столичния митрополитски храм "Света..

публикувано на 05.05.24 в 12:22

Отец Николай Петков: Трябва да останем при Бога, при изконните неща!

Трябва ли църквата да осъвремени езика, на който говори , за да достигат посланията до повече хора? "Ако трябва да цитирам Витгенщайн : "Каквото ни е в ума, това ни е на езика", а умовете ни стават все по-бедни, затова и църковният език ни става все по чужд и все по-далечен, каза в "Нощен Хоризонт" отец Николай Петков, поет и писател от църквата в..

публикувано на 05.05.24 в 11:58
Шествие на православни поклонници в Ерусалим, 4 май 2024 г.

Великден в Ерусалим на фона на продължаващия конфликт

На фона на продължаващите боеве в Ивицата Газа в Ерусалим православните християни празнуват Възкресение Христово. Хиляди православни поклонници от цял свят се стекоха вчера в Стария град на Ерусалим в очакване на слизането на Благодатния огън. Това явление се случва всяка година на Велика събота, предшестваща днешния християнски празник -..

публикувано на 05.05.24 в 11:57