Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът за 2024 г. скара депутатите

Утре НС ще изслуша министъра на енергетиката

Снимка: БТА

Парламентът ще изслуша министъра на енергетиката Румен Радев в четвъртък.

Предложението е на "Възраждане" заради останалите без ток хора поради снеговалежите.

В приетата програма е също създаването на Временна комисия за споразумението между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ".

Приемането на бюджета за 2024 година скара депутатите.

Първото гласуване на Бюджета за 2024 година ще влезе в дневния ред на Народното събрание днес. След това са и вторите четения на пакета данъчни закони. Срещу това възрази лидерът на БСП Корнелия Нинова, като го нарече абсурд и добави:

"Първо ще гласувате големия бюджет, приходите в който зависят от данъчните закони, без те да са приети. Тях ще ги гласувате после. И какво ще се окаже? Че на второ четене данъчните закони няма да бъдат приети така, както са внесени от правителството, а големият бюджет вече ще сте го приели така, както е внесен от правителството. Това е абсурд! Разберете, че повече така не може да се управлява държава!".

Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната - Демократична България" апострофира:

"Трите закона данъчни са на второ четене. Ще знаем точно какви закони са приети".

Намеси се и Йордан Цонев от ДПС:

"Ами аз ви питах защо като вицепремиер внесохте бюджет без данъчни закони, бюджет с данъчни закони в едно по времето на вашия кабинет и не застанахте тук, на банката, да ми отговорите".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обвърза ситуацията с провала на предначертаните приоритети на управляващите като заяви, че нито един от тях не е осъществен:

"Освен провала за Шенген, е и провалът за еврозоната. Не един, не двама, не трима висши европейски чиновници обясняват, че България не отговаря на условията и на критериите за членство в еврозоната. Да не говорим, че все още Конституционният съд не се е произнесъл, а е очевидно, че българското правителство е загрижено повече за Украйна, отколкото за България, защото дори една десета от парите, които се харчат за Украйна всеки месец от българския бюджет, включително и с подаръци на стойност милиарди, да бяха внасяни за нужди на български граждани, може би това щеше да се случи".

Очаква се депутатите да започнат работа с дебат за създаването на временна комисия по повод споразумението между "Булгаргаз ЕАД" и турската енергийна компания "Боташ", подписано на 3-ти януари тази година.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер" (ОБНОВЕНА)

Със 118 гласа "за", 74 "против" и 6 "въздържал се" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. Той ще включва не само потребеното количество, но и ще се плаща за достъп до услугата.  В момента цената на водата се..

обновено на 22.10.25 в 15:29

Исканията на младите лекари за заплащането ще бъдат удовлетворени, съобщи Костадин Ангелов

На коалиционния съвет, който тече в момента и на който се обсъжда проектобюджетът за следващата година, е взето решение представените искания на младите лекари като ниво на заплащане да бъдат удовлетворени. Намерени са и средства за това чрез бюджета на здравната каса. Това съобщи по време на заседание на парламентарната здравна комисия..

публикувано на 22.10.25 в 15:07
Юлиян Попов

КТ "Подкрепа" предлага оценки за дисциплина на учениците

В нарочна позиция синдикат "Образование“ към КТ "Подкрепа“ настоява за въвеждане на оценки за дисциплина на ученицитe, както и за правна и морална отговорност на родителите за поведението на децата им, за административни и финансови санкции спрямо родители на деца, които системно проявяват агресия. Вчера председателят на синдикат "Образование“..

публикувано на 22.10.25 в 14:54
Министър Даниел Митов и ст. комисар Владимир Димитров

Въвеждането на еврото е активирало киберкрадците

Въвеждането на еврото в България е активирало киберкрадците. Зачестяват случаите, в които притежателите на популярни приложения за виртуално разплащане стават обект на искания за прехвърляне на сметка заради еврото .  В София днес беше открита конференция на Европол за борба с интелектуалната собственост .  Организатор и домакин на срещата..

публикувано на 22.10.25 в 14:51

Прокуратурата в Пловдив обвини 15-годишен младеж за побой над малолетен

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 15-годишен младеж, нанесъл побой на 2 години по-малко момче от него.    Побоят, който е квалифициран като лека телесна повреда, е извършен на 11 октомври. От прокуратурата подчертават, че макар и непълнолетен младежът е осъзнавал какво прави. 15-годишен е в ареста за побой над..

публикувано на 22.10.25 в 14:48

Изкуствен интелект в помощ на Гръцката православна църква

Гръцката православна църква стартира православен помощник на вярващите като използва новите технологии. Светият синод одобри въвеждане на цифрово средство за духовно просветление, базирано на изкуствен интелект. Според коментарите на висши духовници целта е да се използват новите технологии за подпомагане на вярващите в изучаването на..

публикувано на 22.10.25 в 14:44

Георги Еленков: Създава се среда за все повече агресия, тормоз и насилие

"За съжаление, насилието между деца, насилието от деца, насилието над деца са проблеми, които като че ли се задълбочават в последните десетилетия с голям интензитет. Просто обяснение няма ". Това заяви пред БНР Георги Еленков - юрист и директор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата. По думите му обясненията са много...

публикувано на 22.10.25 в 14:35