Всяко четвърто дете в България живее в бедност – това сочат данните на Детския фонд на ООН УНИЦЕФ от най-новия доклад на тема "Детската бедност в условията на благоденствие", които бяха публикувани днес. Страната ни е намалила наполовина дела на децата, живеещи в тежки материални лишения – от 42 процента през 2015 година до 19,2 на сто през 2022 г., но той все още остава много по-висок от средния за Европейския съюз, който е 8,4 процента.
Повече от 1 на 5 деца живее в бедност в 40 от най-богатите страни в света, сочат данните от доклада. Той представя най-актуалната сравнима картина на бедността сред децата в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейския съюз и анализира правителствените политики за подпомагане на доходите, насочени към семействата с деца.
Данните показват, че въпреки общото намаляване на бедността с близо 8 процента в 40 държави между 2014 г. и 2021 г., все още има над 69 милиона деца, които живеят в домакинства с доходи по-ниски от 60 процента от средния национален доход.
В България детската бедност е намаляла с 8,3 процента между 2014 г. и 2021 г., но остава една от най-високите в Съюза - 26,1%, Полша и Словения се справят най-добре с намаляването на детската бедност.
Някои от най-богатите държави обаче изостават. Сред тях са Франция, Исландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство, при които е отчетено рязко покачване на детската бедност. Според доклада, в някои държави човек, който е роден в беден район, има вероятност да живее осем до девет години по-малко от човек, роден в богат район.
За изкореняването на детската бедност, УНИЦЕФ призовава правителствата да предприемат редица мерки, сред които разширяване на социалната закрила за децата, включително помощите за деца и семейните помощи за подпомагане доходите на домакинствата. България прие амбициозна национална цел за намаляване на броя на децата, живеещи в риск от бедност и социално изключване, със 197 000 до 2030 г.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски оцени водения диалог с представители на САЩ и посочи, че има сигнали, че екипът на Доналд Тръмп чува украинската страна. „Екипите ще работят практически през нощта и ще има още новини“, каза Зеленски в своето вечерно видеообръщение. Украински, американски и европейски официални лица се събраха вчера в..
Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре", заявиха ръководителите и на двете делегации в Женева. Това съобщи агенция Ройтерс. Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от Североатлантическия пакт В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна Държавният..
Серия предложения за пътната безопасност предложиха родители на загинали на пътя деца. Те са насочени за начало в София, където според тях, администрацията не прави нищо за пътната безопасност. Родителите на загинали деца на пътя се готвят и за редовни протести на места в столицата, където има нужда да се поднови маркировката на пешеходните..
Израел уби един от военните лидери на "Хизбула" с въздушен удар в южно предградие на Бейрут. Атаката бе извършена, въпреки примирието, договорено точно преди година с посредничеството на САЩ, отбелязва агенция Ройтерс При удара бе поразена жилищна сграда. Убити бяха 5-ма души, а други 28 бяха ранени, съобщиха от ливанското здравно министерство. Сред..
Украйна да получи гаранции от Съединените американски щати, огледални на член 5-ти от Североатлантическия пакт - за това според агенция Ройтерс настояват европейските партньори на Киев и Вашингтон при обсъждането на плана за прекратяване на руско-украинската война. В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна По..
Преподаватели, болногледачи и продавачи са били най-търсените кадри през октомври във Велико Търново. Безработицата в старопрестолната община е 2,7% или два пъти по-ниска от средната за страната. В Бюрото по труда са регистрирани 1401 безработни. Чрез ромските и младежките медиатори, както и на трудовите посредници, 41-о неактивни лица са били..
Седем нови медицински сестри започват работа в болницата в Кюстендил, обявиха от здравното заведение. Те стават част от екипите на отделенията по "Педиатрия“, "Вътрешни болести“, "Кардиология“, "Психиатрия“, "Хирургия“ и "Анестезиология и реанимация“. Част от сестрите досега са работили като болногледачи и вече имат опит в болничната среда. Още от..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява..
Има реален шанс за спиране на войната, но с изключително много неясноти относно мира . Това мнение изрази пред БНР Любомир Кючуков, директор на..