Той умее да преплита видимото от живота с най-съкровеното в човешката душата, защото знае, че знанието дава сила, мъдростта носи щастие, а истината е свобода.
Известен като майстор на метафората и днес Николай Милчев търси път към хората чрез думите, и не би ги заменил за книжни левчета, тъй като за него те имат стойността на златни монети.
Поетът и писател Николай Милчев е изключителен разказвач на истории, отдавна познат в поетичното пространство. Литературното му богатство носи онези позабравени добродетели на българина свързани с нравственост, сила и непреходност.
Един разговор на неговия имен ден за поезията и въобще за живота, за неговата честна откровеност, която е основа за доверие, а и за тихата му тъга като неизбежна част от живота.
"Това е име, което гледа, доколкото може да полети...и докато полети, да види нещо...Нашите имена са дълги, а легендата разказва, че двусричните имена - като Начо, Пацо, се чуват докато яздиш кон...колко красиво, нали?
Безспорно обаче, името белязва човека. Трябва да го защитаваш така, че то да се чувства на сигурно място в теб.
Какво ми дава сигурност днес - тъгага на опита. А ако има нещо, за което да мечтая е да бъда истински изненадан, а се питам - кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това, запита още пред "Хоризонт" Николай Милчев.
"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си, но трудно се изненадвам, сподели още поетът.
Николай Милчев е роден през 1958 година . Завършил е гимназия в Ловеч и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий”, специалност „Българска филология“.
По-известни негови стихосбирки са „Пейзажи с Лолита”, „ Прелъст и светогорски стихотворения“, „Тънък дъжд“, „Ти и котките следобед“, „Съчинения по природа“
Автор е на сборниците с разкази – „Ябълковият човек“, „Разтуряй, Злато моме, магиите“ и „От сутрин до вечер“.
Носител е на много национални литературни награди, между които „Петя Караколева” „Биньо Иванов”, „Божидар Божилов“ „Теодор Траянов“. Отличен е с наградата „Златен ланец“ на вестник „Труд“. Два пъти е бил номиниран за наградата „Балканика”.
Негови стихове са превеждани на няколко чужди езика.
Още по темата в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..