Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това", пита поетът, познавач на човешката душа

Николай Милчев - разказвачът на истории: Знам, че това име е моето, чувствам го!

"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си"

2
Николай Милчев
Снимка: Личен архив

Той умее да преплита видимото от живота с най-съкровеното в човешката душата, защото знае, че знанието дава сила, мъдростта носи щастие, а истината е свобода. 

Известен като майстор на метафората и днес Николай Милчев търси път към хората чрез думите, и не би ги заменил за книжни левчета, тъй като за него те имат стойността на златни монети. 

"На имения ми ден си ден мога да кажа, че за мен името не е толкова от значение, още повече, че винаги ми казваха, ти трябваше да си Никола, но тогава беше модерно с още едно й, но знам, че това име е мое, чувствам, го, каза в "Нощен Хоризонт" поетът Николай Милчев.

Поетът и писател Николай Милчев е изключителен разказвач на истории, отдавна познат в поетичното пространство. Литературното му богатство носи онези позабравени добродетели на българина свързани с нравственост, сила и непреходност. 

Един разговор на неговия имен ден за поезията и въобще за живота, за неговата честна откровеност, която е основа за доверие, а и за тихата му тъга като неизбежна част от живота.

"Това е име, което гледа, доколкото може да полети...и докато полети, да види нещо...Нашите имена са дълги, а легендата разказва, че двусричните имена - като Начо, Пацо, се чуват докато яздиш кон...колко красиво, нали?

Безспорно обаче, името белязва човека. Трябва да го защитаваш така, че то да се чувства на сигурно място в теб.

Какво ми дава сигурност днес - тъгага на опита. А ако има нещо, за което да мечтая е да бъда истински изненадан, а се питам - кога се изправяме и кога се прекършваме - от какво зависи това, запита още пред "Хоризонт" Николай Милчев.

"Искам да бъда изненадан от любовта между хората, от себе си, но трудно се изненадвам, сподели още поетът.

Николай Милчев

Николай Милчев е роден през 1958 година . Завършил е гимназия в Ловеч и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий”, специалност „Българска филология“.

По-известни негови стихосбирки са „Пейзажи с Лолита”, „ Прелъст и светогорски стихотворения“, „Тънък дъжд“, „Ти и котките следобед“, „Съчинения по природа“

Автор е на сборниците с разкази – „Ябълковият човек“, „Разтуряй, Злато моме, магиите“ и „От сутрин до вечер“.

Носител е на много национални литературни награди, между които „Петя Караколева” „Биньо Иванов”, „Божидар Божилов“ „Теодор Траянов“. Отличен е с наградата „Златен ланец“ на вестник „Труд“. Два пъти е бил номиниран за наградата „Балканика”.

Негови стихове са превеждани на няколко чужди езика.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Много силно начало на новия оперен сезон

Дълго ще се помни откриването на сезон 2024/2025 г. на Софийската национална опера и балет! В годината на Джакомо Пучини Националният ни оперен театър започна новия си сезон с последната творба на великия италиански композитор “Турандот“ – опера, в която целият музикален свят почита българката Гена Димитрова като една от най-великите..

публикувано на 08.10.24 в 18:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В първото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Изключително силно начало на оперния сезон 2024/2025 г.! Предлагаме ви отзвук от три големи музикални събития: - откриването на сезона на Софийската национална опера и балет с “Турандот“ от Пучини под..

обновено на 08.10.24 в 15:16
Боряна Венциславова

Авторски тур в изложбата "Вода, следвай ни" на Боряна Венциславовa

Днес от 18 часа художникът и визуален артист Боряна Венциславова прави тур в Топлоцентрала по своето вдъхновение от водата – "Вода, следвай ни", а самата изложба беше открита на 28 септември. "Цялата изложба се занимава с различни аспекти на това по какъв начин тогава беше ъндърграунд културата, сега се превърна в поп култура, влияе върху..

публикувано на 08.10.24 в 12:21

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев

Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев – един от най-значимите български художници. От днес – 08.10, до 3 ноември – там ще бъдат изложени негови платна. В изложбата са показани най-значимите цикли от живописното творчество на баща ми, разказа пред БНР Йоана Левиева. "Това са "Царски..

публикувано на 08.10.24 в 12:01

Изчезващият пазар - културен феномен

" Изчезващият пазар като културен феномен " – това е интерактивна изложба, която събира непоказвани и познати фотографии и 5 авторски видеа. Разказва за времето и различните исторически пластове и метаморфози на софийската пазарна зона от някогашната улица "Търговска" през ЦУМ, Халите до днешния Женски пазар. Режисьорът Екатерина Минкова..

публикувано на 08.10.24 в 10:23
Елена Тончева

Филмът "Никол" на Елена Тончева за тънката граница между илюзии и реалност

Филмът "Никол" на Елена Тончева получи специалната награда на Филмаутор за млади автори на фестивала "Златна роза".  Една продукция на границата между черната комедия и трилъра, а в нея участват доста познати лица като Калин Врачански, Китодар Тодоров и Ирина Митева.  Повече за филма разказва Елена, която е сценарист и режисьор: "Никол е..

публикувано на 08.10.24 в 09:23

Вавилонската кула на Георги Маринов в галерия "Стубел"

Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула", представени в галерия "Стубел", Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството. Това пише за изложбата Аксиния Джурова. Изложбата се открива утре - 8 октомври от 18 часа и може да се види до 26..

публикувано на 07.10.24 в 16:19