Промените в Конституцията бяха приети на първо четене с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
При необходими 160 гласа промените бяха подкрепени от 164 депутати, а против се обявиха 66. Въздържали се нямаше.
Депутатите отхвърлиха предложението на "Възраждане" за увеличаване на 28 дни на срока за предложения преди второ четене.
Това е на практика второто първо четене на Конституцията, тъй като през октомври предложенията събраха 161 гласа подкрепа при необходими 180, за да може процедурата да протече по така наречената "бърза писта". Сегашните над 160 гласа позволяват да се поеме по "бавната писта", което означава, че трябва да има три четения до окончателното приемане. Амбицията на управляващите е това да стане до края на годината. Дебатът протече оспорвано, но без скандали. Вносителите посочиха, че предложенията им за съдебна реформа дават възможност обществото да получи гаранции за справедливост и независимост на съда.
"Изключително важно е, че продължаваме да водим дебата за промените в Конституцията на Република България, защото това е дебат за бъдещето на страната ни, това е дебат дали искаме да живеем в европейска правова държава, в която европейска правова държава всеки ще бъде включен, всеки ще бъде уважаван. Неговите достойнство и права ще бъдат зачитани", коментира министърът на правосъдието Атанас Славов.
Той посочи и защити идеята да се ограничат правомощията на главния прокурор, да се намали мандата му от 7 на 5 години, както и в разделянето но Висшия съдебен съвет, като в Прокурорския съвет ще има повече представители на обществената квота за сметка на тясно професионалната. Славов увери, че ще приема всички разумни предложения преди второ четене. От опозицията обаче се възмутиха, че нищо от предложеното на практика не е окончателно.
"Това, което се случва днес, е фалшив дебат за фейк-конституция. Коментираме текстове, които са мъртвородени, и които на второ четене изобщо няма да бъдат гласувани", коментира Корнелия Нинова.
Промените в Конституцията са само основата и с тях не приключва съдебната реформа. Това заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов след приемането на първо четене на измененията в основния закон.
"Ние след това ще трябва да променяме закона за съдебната власт, след което ще бъдат избрани новите състави на съответните органи по съдебната власт, които ще започнат вече да прилагат новите норми и тогава реално ние ще можем да проследим тази реформа как започва да действа", коментира Иванов.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков изрази надеждата промените да променят обществото.
"Може да не се видят първия месец, втория месец реалните промени, но в следващите няколко години цялото ни общество би трябвало да започне да работи по по-различен начин, по по-прозрачен начин, с по-голяма справедливост", каза той.
След като мнозинство от депутати в Народното събрание прие на първо четене промени в Конституцията, основно засягащи работата на съдебната власт, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че забраната за притежание на двойно гражданство за министрите трябва да отпадне между първо и второ четене на промените в Конституцията:
"В тази динамика вече поколения българи живеят навън. Има много успели българи, които не биха искали да си заменят двойното гражданство, а бихме могли да ги ползваме като министри и те ще бъдат успешни".
В хода на дебата стана ясно, че вносителите ревизират част от предложенията си. Например, отказват се от идеята да променят Националния празник от 3 март на 24 май. Ще бъде преосмислено и предложението да отпадне забраната министри и депутати да имат двойно гражданство, като тук ГЕРБ и "Продължаваме промяната" влязоха в спор дали е допустимо министрите да имат и чуждо гражданство. Промени ще има и в предложенията за въвеждане на индивидуална конституционна жалба, като там не всеки гражданин, а всеки съд ще може да сезира или по съдебно решение да сезира Конституционния съд. Не се очертават промени по предложението за ограничаване на правомощията на президента.
В момента депутатите започнаха работа по втората точка в дневния си ред, а именно обсъждане на ветото на президента върху безвъзмездното дарение на БТР-и за Украйна.
Доналд Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ, обяви, че ще назначи Майк Уолц – конгресмен републиканец от Флорида, за съветник на Белия дом по въпросите на националната сигурност, предаде АФП . Новоизбраният президент, който ще встъпи в длъжност на 20 януари, продължава да оформя правителството си след победата на изборите миналата седмица..
Учениците и студентите от петдесет общини в испанската област Валенсия ще останат по домовете си утре заради опасността от нови проливни дъждове. Поучени от трагедията отпреди две седмици, когато наводнения отнеха живота на повече от 200 души, властите във Валенсия и части от Каталуния разпоредиха ограничения в транспорта. Жертвите на наводненията..
Държавната дума (долната камара на парламента) в Русия прие закон, който забранява пропагандата на доброволната бездетност. Забранява се пропагандирането на отказа от раждането на деца в интернет, медиите, филмите и рекламите. Нарушаването на забраната ще се наказва с глоба до 400 хиляди рубли, или над 4000 долара, за физически лица и до 5..
Нарастване на броя безработните, уволнени след масови съкращения, отчитат от Агенцията по заетостта. През септември тази година в Бюрата по труда след масови съкращения са се регистрирали 156 души, докато през същия месец на миналата година те са били 92-ма. От Агенцията по заетостта посочват в анализ, че областта с най-много освободени поради масови..
Столичната община ще сезира ДАНС и СДВР за продължаващото изхвърляне на опасни медицински отпадъци от болнични заведения. За пореден ден продължават да пристигат опасни биологични отпадъци в софийския Завод за третиране (СПТО). И днес в инсталацията за механично-биологично третиране са постъпили пликове, които са ясно обозначени като опасни,..
Община Плевен осигурява през зимните месеци подслон за нуждаещи се бездомни хора. Те ще бъдат настанявани в общински имот и ще получават топла храна. Настаняват се в помещение на общинското предприятие "Жилфонд" на улица "Тотлебен"№ 1. Това осигурява Община Плевен на бездомните хора в зимните месеци. Процедурата се осъществява съгласно заповед на..
Мнозинството от украинците няма да приемат всякакъв компромис с Русия, който новата администрация в САЩ се опита да прокара. Това каза за БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология. Институтът публикува днес резултатите от анкета, проведена миналия месец. Според нея 58% от украинците остават против..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..