Това казва Здравко Терзиев, кинезитерапевт, който работи в дневен център за деца с тежки множествени увреждания.
Той работи с деца и възрастни. За да спечелиш доверието на децата, основното е да имаш търпение и любов към тях, да вярваш, че всяко дете е стойностно, споделя кинезитерапевтът в предаването "Рано в неделя". По думите му, важно е да гледаш напред, към бъдещето и с надежда.
Трудностите в работата се преодоляват с различни стратегии, в съюз с други колеги и не на последно място – с въображение, разказва Здравко Терзиев, открил своята ниша да бъде добър в това, което умее.
"Винаги има трудности. Човек, ако вярва, че може да ги преодолее, по-скоро ги приема не като трудности, а като предизвикателство. Да намери начин и път да направи нещо ново. Идва и въображението, което ни помага в нашата професия."
Основното е човек да дава на децата, с които работи – като професионалист и човек, онези любов, внимание и грижа, които би дал на собствените си деца, допълва Здравко Терзиев.
А децата отговарят:
"Усещат, когато човек е благоразположен и ги приема, и се отнася с уважение към тях. Те го усещат, дори да са невербални. Имаме интуиция, която няма как да пренебрегнем."
Грижата и към децата, и към възрастните той отдава на заложеното в него желание да помага. Радва го общуването с децата - това, че ги вижда как се променят и израстват.
"Човек да даде е по-ценно и по-удовлетворяващо, отколкото да вземе. Тук винаги можеш да дадеш нещо – професионално, човешко. Това е радостно – да дава човек и да сее."
"Нужно е търпение и приемане. Всички се нуждаят на първо място от приемане и да проявяваме толерантност един към друг – не само в работата, въобще в обществото. Да даваш право на друга гледна точка или ако има някакви дефицити отсрещният, да ги приемаш", смята кинезитерапевтът.
Работата с децата го обогатява, насърчава го, че може да е полезен, зарежда го мисълта, че "тези деца ще останат след нас, каквото и да сме посели, то ще даде плодове в бъдещето", защото всеки иска да направи нещо, което да остане.
"Това, което даваме на хората да се развиват, остава непреходно. Това е единственото, което остава. Всичко друго може да се отнесе – било от буря, било от друго събитие. Но това, което вложим в хората и ги развиваме, никой не може да го отнеме."
В работата с деца с увреждания има и много мотивирани млади хора, които имат желание да променят атмосферата, влагат голямо желание да се развиват и плам, отчита специалистът.
"А това е най-важното, за да може да преобърнеш ситуацията, и когато я преобърнеш, се получава нещо ново и хубаво. Повратната точка, която да промени статуквото или тежката ситуация в нещо по-добро и да минем крачка напред. В нашата професия винаги извървяваме и втората миля – додаваме от нас като хора. Това е много важно – да имаме доверието на детето или на пациента, с когото работим. Това е втората крачка, невидима връзка между терапевта и човека, с когото работи."
"Исках да уча медицина. Не ме приеха и затова записах кинезитерапия. След това ми хареса и продължих да се развивам в тази област. Трудна работа няма, когато човек я работи с желание и се опитва да даде най-доброто от себе си", споделя Здравко Терзиев.
И още: човек трябва да има свободно време, хобита, да релаксира, за да може да се развива и да бъде полезен.
"Моето хоби е туризъм, планинарство и спорт. Това ме презарежда. Когато изляза сред природата, се зареждам с енергия и винаги се връщам изпълнен с желание отново за работа. Там остава напрежението, което идва от ежедневието. Това винаги ми е помагало да се върна напълно зареден да работя с децата", разказва терапевтът, който обича да служа джаз.
"Имам две прекрасни дъщери – на 22 и на 17. Малката се увлича по моята насоченост и може би ще кандидатства някой ден медицина или кинезитерапия. Голямата учи икономика – нещо съвсем различно, но ме радва, че и двете са наследили желанието да помагат, да проявяват емпатия и да мислят в социална насоченост – какво могат да направят. Включват се в различни благотворителни инициативи с тийнейджъри, с техни връстници. Приемат, че е нещо добро – човек да направи нещо полезно, обществено, да не мисли само за себе си. Други техни връстници споделят същите ценности. Това е надежда за бъдещето. Това поколение идва след нас и бъдещето е в него."
"Най-вече радва усмивката. Това топли сърцето на човек. Всички се нуждаем от усмивка. За жалост, в днешно време рядко виждаме усмивки", казва Здравко Терзиев.
"И благодарността на родителите. Хората се радват. Когато видиш, че са усмихнати и се радват на децата, че нещо са направили, също топли сърцето и дава удовлетворение."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Евелина Стоянова, Дневен център "Усмивка"
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..