Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антъни Блинкън: Задължително е цивилните в Газа да бъдат защитени

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският държавен секретар Антъни Блинкън призова Израел да направи повече, за да защити цивилните във войната с "Хамас". Призивът му, докато израелски танкове напредват към Хан Юнис, главният град в южната част на Ивицата Газа. Пред Си Ен Ен Блинкън заяви, че съществува намерение за закрила на цивилните жители, но резултатите невинаги са видими.

"Те си имат работа с терористична организация, която участва в най-злите брутални действия на 7 октомври, както и ясно показа, че би ги повторила, ако има възможност. Израел трябва да може да се справи с това, за да се защити и да предотврати събитията от 7 октомври отново да се случат. Но докато го прави, е задължително цивилните да бъдат защитени. В случая от критична важност е военните операции да бъдат организирани около защитата на цивилните и да се фокусират върху това", подчерта американският държавен секретар. 

Блинкън отново отхвърли идеята за примирие. Според него, докато "Хамас" функционира, спиране на военните действия само ще допринесе за това проблемите да продължат. 

Изказванията на американския държавен секретар идват, след като в петък Съединените щати наложиха вето в Съвета за сигурност на ООН на резолюция, която настояваше за незабавно хуманитарно примирие. Тогава гласуваха 15-е страни членки на Съвета, а предложението дойде от Обединените арабски емирства и настояваше за незабавно спиране на бойните действия. 13 от членовете, включително постоянните държави членки Русия, Китай и Франция, гласуваха в подкрепа на документа, докато Великобритания се въздържа, а САЩ наложиха вето. 

Очаква се във вторник Общото събрание на организацията да гласува по проект за резолюция, която отново призовава за спиране на военните действия по хуманитарни причини, съобщи агенция "Ройтерс", като се позова на дипломатически източници. В това гласуване се очаква да участват всички 193 държави членки на организацията. 

В съобщение, публикувано в социалната мрежа "Екс", генералният секретар на световната организация Антонио Гутериш написа, че "за съжаление" Съветът не е успял да приеме документа, но обаче обеща да не се отказва от опитите да предотврати хуманитарна катастрофа в Газа, която описа в неделя като "ад на земята". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Разрушени сгради след въздушен удар от израелските сили в северната част на ивицата Газа, както се вижда от Сдерот, Израел, 10 декември 2023 г.

Израелската армия навлиза все по на юг в ивицата Газа

Израелската армия навлиза все по на юг в ивицата Газа. Военните наредиха евакуацията на жителите на още един квартал на град Хан Юнис. Продължава израелската офанзива в Газа Израелски танкове стигнаха до центъра на Хан Юнис1 след като интензивни..

публикувано на 10.12.23 в 15:18
Израелски войници на границата с Газа, 12 ноември 2023 г.

Продължава израелската офанзива в Газа

Продължава офанзивата на израелската армия в южните части на Ивицата Газа, докато ръководеното от „Хамас“ министерство на здравеопазването твърди, че са загинали повече от 17 700 палестинци. Редица държави, сред които и Северна Корея, критикуваха..

публикувано на 10.12.23 в 08:22

ООН: 9 от всеки 10 души в Ивицата Газа не се хранят всеки ден

Девет от всеки десет души в Ивицата Газа не се хранят всеки ден, обявиха от Световната продоволствена програма на ООН, цитирани от Ройтерс. В интервю за агенцията заместник-директорът на програмата Карл Скау разказа за тежките хуманитарни..

публикувано на 09.12.23 в 19:39
Хан Юнис

Израелската армия е обградила от две страни ключовият град в Ивицата Газа - Хан Юнис

Израелската армия е обградила от две страни ключовият град в Ивицата Газа - Хан Юнис. Танкове са разположени от източната и северната страна на града, предаде Би Би Си. Бойните машини се придвижват бавно към една от главните улици, водещи към..

публикувано на 09.12.23 в 18:38
Ивицата Газа, както се вижда от южен Израел, 12 ноември 2023 г.

Боевете в Ивицата Газа ескалираха през изминалата нощ

Офанзивата на израелската армия срещу Хамас в Газа продължава с пълна сила, въпреки нарастващия натиск да се направи повече за намаляване на цивилните жертви. На юг израелските сили извършиха още атаки срещу Хан Юнис, като боевете се водят от къща на..

обновено на 09.12.23 в 11:48
ВИЖТЕ ОЩЕ
Москва, 9 май 2024 г.

Военен парад в Москва за 80-ата годишнина от капитулацията на нацистка Германия

Русия ще отбележи 80-ата годишнина от капитулацията на нацистка Германия през Втората световна война с традиционния военен парад в Москва. Парадът за Деня на победата започва в 10.00 часа местно време на Червения площад в руската столица. Освен..

публикувано на 09.05.25 в 07:37
Папа Лъв XIV с първо обръщение към вярващите

Испания посрещна възторжено избора на новия папа

Испания приветства папа Лъв XIV. Изборът на кардинал Робърт Франсис Превост за глава на Римокатолическата църква беше посрещнат възторжено на Иберийския полуостров. Робърт Франсис Превост от САЩ става папа - Лъв ХIV Папа Лъв ХІV: Мирът да..

публикувано на 09.05.25 в 06:34

Свен Зимон: Войната на Русия в Украйна е щурм срещу европейския ред на мира

"Преди 80 години нацистка Германия бе разгромена и заедно с нея разрушителното убеждение, че една мощ в Европа може да доминира над останалите" - това казва в интервю за БНР германският евродепутат от Европейската народна партия (ЕНП) и председател на..

публикувано на 09.05.25 в 05:16

Кипър регистрира спад в инфлацията

Инфлацията в Кипър падна до четиригодишно дъно, като през април достигна най-ниската си стойност от март 2021 г., съобщи Статистическата служба. Значителният тласък надолу се дължи главно на цените на горивата и електроенергията. Инфлацията в Кипър през..

публикувано на 09.05.25 в 05:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Лидерът на българската шпионска мрежа във Великобритания е помогнал за транспорт на служители от Кабул за ЦРУ

Лидерът на българската шпионска мрежа във Великобритания Орлин Русев е помогнал на Ян Марсалек да организира въздушен транспорт на 200 служители от Кабул за ЦРУ по време на военното изтегляне от Афганистан през 2021 година, научи Централният наказателен..

публикувано на 09.05.25 в 04:26

Протест с послание в памет на Ани и Явор на столичния бул. "Сливница"

На столичния булевард "Сливница", където  в катастрофа преди две години  загинаха  двама младежи -  Ани и Явор, се проведе протест, който почете паметта им и отправи послание. Към родителите на Ани Явор, техни близки и приятели  се присъединиха..

публикувано на 08.05.25 в 21:42

Тръмп приветства избора на първия папа от САЩ, редица световни лидери отправиха поздравления

Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства избора на новия папа Лъв XIV, първият понтиф от Съединените щати, като голяма чест за страната. "Поздравления на кардинал Робърт Франсис Превост, който току-що беше избран за папа. Това е голяма чест да..

публикувано на 08.05.25 в 21:20