Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състоянието на мрежата за лечение на туберкулоза не е, каквото би следвало да бъде, предупреди тя

Доц. Диана Петкова: Имунизационната програма срещу туберкулоза не се спазва стриктно

Никой не е застрахован. Туберкулозният микобактерий е по-стар от човешкия род, подчерта специалистът по белодробни болести

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Туберкулозата не си отива. Какво трябва да знаем в деня, в който е роден откривателят ѝ – Роберт Кох, германски микробиолог, лауреат на Нобеловата награда за медицина?

"Проблемът с туберкулозата вълнува пулмолозите. През последните години туберкулозната мрежа, ситуацията в звената, които се занимават с диагностика и лечение на тези пациенти, не са в състояние, в което ни се ще да бъдат", коментира пред БНР доц. Диана Петкова.

Делът на лекарите над 60-годишна възраст, работещи в сектора, е над 40%, отбеляза тревожната тенденция доц. Петкова.

"Няма млади хора. Няма хора, които да желаят – както лекари, така и медицински сестри, по-тежко е състоянието с медицинските лаборанти, които работят в това направление. Това са данни, на които трябва да обърнем внимание. Да не се окаже, че след години няма кой да лекува българските пациенти, нещо по-лошо – няма кой да предаде знанията."

доц. Диана Петкова

Доц. Петкова посочи, че имаме имунитет срещу туберкулоза заради ваксината, която се прилага на новородените, а дали човек ще се разболее, се предопределя от различни фактори. Имунизационната програма през последните години не се спазва стриктно, допълни тя. По думите ѝ ваксината работи, помага и е добра превенция.

"Българските пулмолози имат сензори и търсят това заболяване", увери специалистът и изтъкна, че туберкулозният микобактерий е по-стар от човешкия род.

Когато има инфекция, която не се овладява с рутинните медикаменти в доболничната помощ, когато има субфебрилна температура, при инфекция, оставаща за по-дълъг период от време, следва да се потърси пулмолог, който да направи рентгенография на белия дроб, препоръчва доц. Петкова.

"Никой не е застрахован. Всеки от нас е в риск, че може да се разболее, въпреки че може да е имунизиран."

Повече по темата слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти: Мерките на БНБ няма да се отразят на имотния пазар

Допълнителните мерки за контрол на жилищното кредитиране на БНБ няма да променят политиките на търговските банки по отпускането на заеми, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте. Това коментира за БНР Десислава Николова от финансовия портал "Моите пари".  БНБ разпореди на банките..

публикувано на 21.05.24 в 19:08
Снимката е илюстративна, архив.

Нивото на реките Банщица и Бистрица се покачи след дъждовете през последното денонощие

Нивото на реките Банщица (в област Кюстендил) и Бистрица се покачиха след дъждовете през последното денонощие. Няма излизане на вода от коритата, съобщи за БНР  експертът по управление при кризи към Общината Ивайло Чалъков. Падналите валежи в района на Кюстендил достигнаха 15 литра на кв. метър, отбелязаха от регионалната метеорологична станция...

публикувано на 21.05.24 в 18:53

Задържаха младеж за хулиганство във Велико Търново

Полицията във Велико Търново задържа 20-годишен младеж за хулиганство около паметника "Майка България" в центъра на града. От клип в социалните мрежи се вижда, че през нощта двама младежи са паркирали скъп лек автомобил до паметника, което е забранено, и си правят снимки.  Полицията и Районната прокуратура във Велико Търново се..

публикувано на 21.05.24 в 18:27

Заплатите на всички преподаватели в държавните университети ще бъдат увеличени с 290 лв.

Заплатите на всички преподаватели в държавните университети от най-ниската академична длъжност - асистент, до най-високата - професор, ще бъдат увеличени с 290 лева. Това беше договорено днес на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков със синдикатите във висшето образование и Съвета на ректорите.  Нов механизъм за..

публикувано на 21.05.24 в 18:14

Депутати събират подписи за ново извънредно заседание

Депутати съобщиха на брифинг в кулоарите на НС, че от утре започват да събират подписи за свикване на ново извънредно заседание следващата седмица. На него трябва да бъде изслушан министърът на енергетиката заради информация за предстоящо увеличаване на цената на електроенергията. Поискана беше намесата на ДАНС заради подозрение, че една от партийните..

публикувано на 21.05.24 в 18:03
Пред съда в Каламата, Гърция, 21 май 2024 г.

Гръцки съд прекрати делото за потъването на кораб с мигранти край Пелопонес

Съд в Гърция прекрати делото срещу деветима египтяни, обвинени, че са причинили най-голямото корабокрушение на мигранти в Средиземно море от десетилетие насам. Съдиите в южния пристанищен град Каламата постановиха, че нямат юрисдикция да разглеждат делото на основание, че корабът е потънал в международни води, до гръцкия полуостров Пелопонес...

публикувано на 21.05.24 в 17:51
Доц. д-р Боряна Иванова

Доц. Боряна Иванова: Проблемите във висшето образование надхвърлят въпроса с ниските възнаграждения

Проблемите в системата на висшето образование надхвърлят много въпроса с неуважително ниските размери на възнаграждения в сектора . Това каза пред БНР доц. Боряна Иванова, ректор на Аграрния университет в Пловдив , и посочи: "Ако трябва да ги изброя в кратка форма, те са - недофинансиране на научноизследователска и художественотворческа дейност ;..

публикувано на 21.05.24 в 17:37