Вълна от критики към лидера на крайнодясната испанска партия "Вокс" Сантяго Абаскал от страна на правителството и социалистическата партия. Недоволството им бе провокирано от негово интервю за аржентинския вестник "Кларин", в което казва, че "ще дойде момент", в който народът ще иска да "обеси за краката" премиера Педро Санчес, за това, че е безпринципен и е готов на всичко, за да остане на власт. Още по темата от кореспондента на БНР в Испания Маргарита Ралчева.
"Имам морални граници и принципи, които не мога да продам, но Санчес няма такива", казва Абаскал в интервюто за вестник „Кларин“, в което обвинява премиера, че "излага на риск националното единство". То е дадено в Аржентина, където Абаскал присъства на встъпването в длъжност на новия президент Хавиер Милей.
Фактът, че те са разговаряли, както и че Абаскал е имал среща с унгарския премиер Виктор Орбан накара говорителят на социалистите в Конгреса Патси Лопес да го обвини в неморално поведение. В същото време четвъртият вицепремиер и министър на финансите Мария Хесус Монтеро заяви, "че думите му са недостойни и представляват сериозно подбуждане към омраза", заради което трябва да бъде съден. Тя призова лидера на опозицията Алберто Фейхоо да каже какво мисли и да се разграничи от действията на Абаскал.
Според самия Фейхоо, изказването на крайнодесния политик е преекспонирано с цел да се отклони вниманието от подготвяното разглеждане във вторник в Конгреса на Закона за амнистията на каталунските сепаратисти. Той уточни, че не споделя възгледите на Абаскал и не одобрява казаното от него в интервюто за аржентинския вестник, но че главната тема тази седмица не е какво прави лидерът на "Вокс", а какво прави лидерът на социалистите Педро Санчес, за да прокара спорния закон, срещу който си осигури гласове за втори премиерски мандат.
До 3 милиона лева заем да бъде отпуснато на общинското дружество "Софекострой", за да се купи в спешен порядък техника за почистване на столицата, предлагат от групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет. Причината е кризата с боклука в кварталите "Красно село" и "Люлин". "Да се закупи, най-вече камиони и кофи за боклук, с което..
Общественият транспорт в Пазарджик ще бъде подновен със шест нови електрически автобуса. От началото на следващата седмица започва изграждането на кабелното трасе за зарядните станции и свързването им към електроразпределителната мрежа, По проект трябва да бъдат изградени 7 зарядни станции, съобщиха от кметската администрация. Новите..
В Северна Гърция и на островите в Егейско море продължава да вали силен дъжд, придружен с градушки и силен вятър. От Гражданска защита предупреждават за повишено внимание в областите Крит, Спорадските острови и Пелопонес. Там на много места има наводнени пътни участъци. Има възможност за пътуване по обходни маршрути, съобщават полицаите...
Поредна среща за разяснения по въвеждането на еврото е организирана в Дупница днес, като част от кампанията на Комисията за защита на потребителите. Насрочена е от 11.00 часа в "партерна зала" в сградата на Общината. Експертите от Комисията за защита на потребителите ще дадат отговор и ще коментират въпроси, свързани с правата на гражданите и..
Продължава работата по разследването на инцидента, станал по време на финалния кръг "Аладжа манастир - Варна 2025" от автомобилното състезание Национален шампионат по планинско катерене. При него един човек загина, жена пострада тежко, а други шестима бяха ранени по-леко, след като водачът на спортен автомобил, участващ в надпреварата, изгуби..
Първи за сезона сняг падна по високите части на Смолянска област, снежната покривка е около 5 см. Няма населени места без ток, съобщи заместник-областният управител Адриан Петров: "Нощта в Смолянска област е преминала спокойно. Според информацията, която имаме от пожарната и от електроразпределителното дружество, няма населени места без..
След обявените планове на администрацията на Доналд Тръмп в Чикаго към 300-ата войници на Националната гвардия на Илинойс да бъдат разположени още 400 войници на Националната гвардия от Тексас щатът и градът Чикаго заведоха дело за блокиране на това решение. Засега съдът отказва да издаде ограничителна заповед. Според главния прокурор на..
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..