Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Още бели нощи“ е новата поетична книга на феята на любовната лирика

Маргарита Петкова: Нямам право да слагам юзди на стиховете, които се изсипват!

5
Маргарита Петкова

Новата стихосбирка на Маргарита Петкова е „Още бели нощи“. Премиерата ще се състои на 14.12. 23 г. от 18.30 ч., в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Стихове от книгата ще прочете актьорът Мариус Донкин. 

Маргарита Петкова е от поетесите, чиито стихове се съпреживяват от всеки докоснал се до словото й. Наричат я феята на любовната лирика. Най-страстната дама в българската поезия, която до болка познава стихията на женската природа. Стихотворенията й са като огледало за всяка жена, в което тя вижда отразения си образ. 

"В момента, в който разбереш как става това нещо с писането, вярвайте ми, вече свършва, взимат си я, вече не става, стихотворението не идва, разказа в "Нощен Хоризонт" Маргарита Петкова.

Маргарита Петкова не се страхува да бъде искрена в живота и в творчеството си, с убедеността, че любовта е преди всичко отговорност. С обичта към думите и към тези, които допуска до себе си, за да ги нарече свои приятели. 

Нощите й са бели, като дните, изпълнени със светлина, в които изрича житейски истини и съкровени тайни. 

Станислава Пирчева и  Маргарита Петкова

"Аз просто записвам, аз съм един добър стенограф. Писането на белия стих, свободния стих не е някаква модерност, както си мислят младите хора днес и се пише за това в социалните мрежи. Според мен всичко е ритъм, а не толкова куплетите, ритъм трябва да има, а дали - рима - стихотворението само си го решава. 

Аз имам един доста добре овладян класически стих, смея да твърдя, не могат да ме обвинят, че не мога да пиша в рими и затова пиша "модерно", просто така тръгнаха при мен - свободни стихотворения, те започнаха да се изсипват и аз не им слагам юзди, нямам това право, сподели още за БНР Петкова.

По думите на поетесата, в момента, в който пише, тя не мисли нито за читателя, нито за себе си, а тя просто тича след думите, те са си тръгнали така и тя не се бърка в това.

Като всяка поетеса и Петкова се е припознавала в Ахматова, Ахмадулина, Емили ДикинсънКоето не значи, че изобщо мога да се доближа до подгъва на полата на Ахматова..., каза тя още.

"Да мислиш и да чувстваш е най-важното нещо, а светът е такъв какъвто е, нека не се мислим за Богове, и че трябва да го направим по наше подобие, нека всеки "да обработва градината си", пожела на слушателите Маргарита Петкова.

Маргарита Петкова

Маргарита Петкова е родена на 21 февруари 1956 г. в София. Завършва българска филология във Великотърновския университет. Първите ѝ публикации са още от ученическа възраст. Първата ѝ книга „Дива къпина“ излиза през 1983 г.

Преводач е от руски на стихове на Марина Цветаева, Анна Ахматова, Андрей Вознесенски и др. Нейни произведения са превеждани на почти всички европейски езици.

Автор на текстовете на над 200 популярни песни, между които „Болката отляво”, „Бермудски триъгълник”, „Чифт обувки”, „Самотен ловец е сърцето”, „Мъчно ми е”, „Мъжът на 60”, „Балкански синдром”, „Отведи ме оттук”, „Не ми пука”, „Иване, Иване”, „Нова годино”, „Бог се роди, Коледо”. Работи предимно с композитора Стефан Димитров и Богдана Карадочева, както и с други известни музикални творци и изпълнители. Автор на либретото на пет мюзъкъла, реализирани от Хачо Бояджиев, Николай Николаев, Боряна Пунчева и Димитър Чернев. Освен поет, е и публицист, външен анализатор на в. „24 часа”, колумнист в сайта Edna.bg, редактор в културния сайт Afish.bg. Превежда от руски и френски. 

От 2011 г. до 2020 е член на Управителния съвет на Национален фонд „Култура” при Министерство на културата. Член на СБП от 1988 г. Член на Асоциацията на софийските писатели и председател на департамент „Поезия“. Член на Академия „Славянска прегръдка“.

Носител е на десетки национални и международни награди. Последните са през 2016 - Национален приз „Носители на просвета” и през 2020 - Голямата награда „Евтим Евтимов“ за цялостен принос в българската поезия.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41