Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Fran Vasilić от Хърватия получи номинация на за наградата MMEAwards 2024

Огромната амбиция на хърватина Фран Василич да изразява открито и естествено емоциите си го доведе до номинацията за наградата ММЕА 2024. Прекарвайки първите деветнадесет години от живота си на остров Крък в Хърватия, Фран си изгради уникалната способност да се представя пред международната публика и да се свързва със своите слушатели он лайн. Дебютният албум на Василич, „Retrovizor“, дебютира в класацията Топ 100 за алтернативни албума на Apple Music в Малайзия и надхвърли 7,5 милиона стриймвания само в Spotify. Името на Фран Василич се появи в разгара на пандемията от Ковид 19. Той реши да създава музика, за да се бори със собствената скръб. Историята на успеха за талантливия 23-годишен хърватски музикант Фран Василич е леко парадоксална и в противоречие на известния цитат на Цезар „първи на село, втори в Рим“. Самоукият музикант въпреки че има 4,4 милиона фенбаза в TikTok и е един от най-стриймваните хърватски изпълнители в Spotify, все още е относително непознат за публиката в родината си. Фран използва по-голямата част от локдауна по време на пандемията през 2020 г., за да напише и запише дебютния си албум „Retrovizor“ (Огледало за обратно виждане) и определя себе си предимно като певец и текстописец, а след това и като продуцент, който „свири“ на няколко инструмента, използвайки клавиатурата на лаптопа си. Първият успех за Фран настъпи през 2021 г. с неговия кавър на „Television/So Far So Good“ на Rex Orange County, който стана причина публика по света да се поинтересува от авторските му песни. За щастие, глобалната сцена е мястото, където Фран се чувства като у дома си, защото песните му се пеят на английски, публиката му е предимно американска, а албумът му „Retrovizor“ беше най-много предаван в Малайзия. Това изобщо не е изненадващо, тъй като е естествено да се влюбиш в lo-fi звука на Фран. Вдъхновението му идва от инди рока от началото на новото хилядолетие, който слуша в гимназията, последван от поп дрийм по време на следването му в колежа и югославски синти-поп, който е спомен от детството му. Песните на Фран Василич са наситени с усещане за меланхолия и несигурност, но неговият дрезгав глас внася успокоение. Това е особено ясно изразено в най-новото му EP „The Very Last Thoughts on Earth“ и най- вече в актуалния му сингъл, озаглавен „Hypotheticals“.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20