Народното събрание прие на първо четене Бюджет 2024 със 144 "за" срещу 66 гласа "против".
В него е заложен дефицит в размер на 3% на начислена основна, ръст на икономиката от 3,2 на сто и средногодишна инфлация от 4,8%.
След близо четири часа дебати по същество на текстовете депутати одобриха финансовата рамка за догодина с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Против гласуваха депутатите от партия "Възраждане", БСП и ИТН.
Нито един от гласувалите депутати не се въздържа.
Рекордна капиталова програма и политика в помощ на семействата. Това са два от ключовите аргументи, с които финансовият министър Асен Василев аргументира Бюджет 2024:
"Доходите в две много трудни години - след Covid и по време на кризата, свързана с войната в Украйна и енергийната криза - в България доходите, след като се отчете ефектът на инфлацията, растат най-бързо в целия ЕС".
Критики дойдоха от опозицията - партия "Възраждане", ИТН и БСП.
Румен Гечев от БСП разкритикува липсата на реформи във финансовата рамка. Според депутата от левицата, с този бюджет ще се запази бедността в България:
"Този бюджет гарантира единствено лазене по икономическото дъно през 2024 година. Никакви реформи по отделните сектори, нищо съществено не се прави за българския бизнес и българския износ".
Партньорите в (не)коалицията също размениха реплики по време на дебата.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС описа Бюджет 2024 като "сюрреалистичен" и носещ "благоденствие" чрез помощи и заеми.
"Бюджетът е "сюрреалистичен", стремящ се да разреши противоречи на икономическите тенденции и да реализира икономически ръст чрез социални разходи - благоденствие чрез помощи и заеми".
Според Георги Ганев от ПП-ДБ, заложеният параметър в бюджета е до 3% дефицит, тоест това е фискално пространство, която не е задължително да бъде изпълнено:
"Всеки, който казва, че е притеснен от нивата на дефицит и нарастването на дълга, очаквам от всички, изказали се в тази посока, особено тези, които прогнозират и неизпълнение на приходната част, всякакви предложения за намаляване на разходите. Очаквам "дъжд" от предложения за намаляване на разходите".
Спор между депутати от "Възраждане" и "ДПС - Ново начало" в пленарна зала и с председателя на НС от парламентарната трибуна доведе до прекъсване на изслушването на премиера Росен Желязков и министри от кабинета за предстоящите преговори с гръцката страна за сключване на дългосрочно търговско споразумение за осигуряването на регулирано водоподаване..
ВМРО организира протест пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране срещу високите цени на тока, водата и газа. Участници в протеста заявиха: "Той използва механизма да определя цените на електроенергията, както и на топлоенергията, както и на водата, но не в интерес на гражданите и на българския народ, а в интерес на..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..
Трифон Иванов си отиде на 50 години, но продължава да е в сърцата ни, казаха пред БНР на поклонението пред неговата паметна плоча на стадион "Ивайло" треньорът Георги Василев и бившият му съотборник Бончо Генчев: Днес се навършват девет години от кончината на четвъртия в света от САЩ '94. "За съжаление, не мога да съм с него. Но все..
Четирима души са пострадали при катастрофата между две коли край Владая, за която БНР съобщи по-рано днес. Сигналът за инцидента е подаден в 9:17 часа, съобщиха от БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в София. На място са изпратени четири линейки. Тежка катастрофа затвори пътя край Владая, има пострадали 82-годишният..
Депутатът от "ДПС-Ново начало" Станислав Анастасов поиска в изслушването на премиера Росен Желязков и още трима министри за искането на Гърция за водоподаване по река Арда да се включат и ръководителите на ДАНС и Държавна агенция "Разузнаване": "За да чуем от тях какво са договаряли Кирил Петков като министър-председател и Асен Василев като..
Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува близо 1 700 000 лева за нови сървъри във Върховния административен съд. Искането, внесено от изпълняващия функциите председател на съда Георги Чолаков, е в отговор на кибератаката, която за близо седмица засегна Единната информационна деловодна система на административните съдилища в цялата страна...
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..