Автономните региони в Испания ще получат през следващата година почти 15% повече средства от централното правителство в сравнение със сегашната, обяви четвъртият вицепремиер и министър на финансите Мария Хесус Монтеро в рамките на Съвета за фискална и финансова политика. Това е форум, който не се е събирал от година и половина и който търпи критики от регионалните правителства заради опрощаването на заем от 15 милиарда евро за Каталуния след подписването на споразумението между Карлес Пучдемон и Педро Санчес срещу подкрепа за втория му премиерски мандат.
Точната сума, която ще достигне до автономните региони е 154 милиарда и 467 милиона евро, което е своеобразен исторически рекорд, тъй като никога до сега не са разпределяни толкова много пари от централното правителство.
На срещата, която има за цел да одобри целите за дефицита и дълга на общностите, които ще служат като отправна точка за подготовката на Общия държавен бюджет за 2024 г. не присъства министърът на икономиката на Каталуния Наталия Мас, което предизвика недоволството на останалите регионални министри.
Според тях не е справедливо Каталуния да получи повече привилегии при опрощаването на 20 % от дълга си към Регионалния фонд за ликвидност, а според министъра на финансите в правителството на Санчес - Мария Хесус Монтеро, опрощаването ще обхване и други автономни региони. Тя бе контрирана от региона на Мадрид, който се управлява от опозиционната Народна партия, от където заявиха, че това е единственият регион, който няма дългове и тези, които имат трябва да си ги плащат, а не да чакат да им ги опростят.
Що се отнася до отсъствието на каталунския министър на икономиката, коментарът на министъра на икономиката от централното правителство Надя Калвиньо бе, че не му "отдава толкова голямо значение". За да влезе в сила, държавният бюджет трябва да бъде одобрен в Сената, където Народната партия има абсолютно мнозинство. Ако това не се случи, ще бъде заложен дефицита, който предишното правителство на Санчес включи в програмата си за стабилност до 2026 година, която предостави на Брюксел или 3% и публичен дълг от 110% от БВП.
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..
Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..