Повече от 30 000 са мобилизираните запасняци в Израел. Тези войници ще продължат да получават заплатата от цивилната си работа докато са в армията. Но много бизнеси затварят, защото собствениците им воюват. В селското стопанство работата не може да "се замрази“ до по- добри времена. В Израел сега е сезонът на ягодите, а реколтата се прибира чак до май.
Кореспондентите на БНР - Феня и Искра Декало, посетиха една ягодова градина, чийто собственик е мобилизиран в армията. След двумесечна служба той за кратко е в отпуска.
"Казвам се Ами Хецрони. В армията съм майор, а тук съм стопанин на ягодова градина. До началото на войната при мен се трудеха 8 тайланци. Сега са само 4, защото се изплашиха от това, че терористите отвлякоха чуждестранни работници като заложници в Газа. Имах договор с 8 палестинци от Самария, но от няколко дни не се явявят на работа. Днес са пристигнали 150 доброволци – служители на две от най-големите банки в Израел, работници от културен дом и един клас от градското училище. Взели сме мерки срещу евентуално нападение - поставили сме бетонови противоракетни навеси, но досега не се е налагало да бъдат използвани.Градините ни са в центъра на страната, селището Евен Юда, далече от обсега на Хизбула и Хамас, но преди няколко дни снаряд уби земеделец, отишъл да нагледа нивата си.
Служа на северната граница. В нашата бойна част имаме няколко ранени и един убит войник. Доброволческата организация "Единно сърце" вече месец всеки ден ми изпраща работници- доброволци. Много съм благодарен на съпругата ми, която пое изцяло грижите за стопанството. Всяка вечер по телефона с нея обсъждаме и съгласуваме работата за следващия ден. Освен брането на ягоди, е нужен пласмент на продукцията, проучване на пазара.
Не само по време на война е трудно да си земеделец. Това е тежка и лошо платена професия. Децата ми работят в други сфери. Винаги е трудно с работниците, а сега заради войната е проблем и износът на продукцията".
Елиат Дгани е координаторка в доброволческата организацията "Единно сърце", създадена по време на пандемията, но продължила да действа заради екстремната ситуации. Измежду 14-те й щаба, един е в помощ на фронтоваците.
"В началото помагахме на семействата на мобилизираните. Когато бащата е на фронта, а той е обезпечавал семейството, на много семейства им стана трудно да се издържат. Доброволци посещаваха семействата. Помагаха в домакинството, пазаруването, отглеждането на децата. По- сложно е да се включим така, че да не загине бизнеса на мобилизираните. Създадохме щаб от икономисти. Включваме се в организацията на производството, в снабдяването със суровини, в пласмента на продукцията. В търсене на "ниши“- там, където продукцията в условия на война не се търси на пазара.
Отглеждането на ягоди, според нас, ще си остане надежден бизнес и помагаме на повече от фермерите, които са мобилизирани. Изпращаме доброволци и в Южен Израел за бране на зеленчуци. За нас е важно войниците да са спокойни, че бизнесът им няма да фалира заради войната. Да знаят, че семействата им има към кого да се обърнат при каквито и да е проблеми. На фронта е тежко, но е важно да са сигурни, че докато те воюват за страната си, ние, нейните граждани, се грижим за техните "мирни“ интереси".

Има филми, които с премиерата си се превръщат в събития. Такъв беше "Злосторница" миналата година. Вълнуващата музикална история, която е и един от най-популярните мюзикъли на Бродуей, събра над 700 милиона долара в бокс офиса си, а зрителите нямаха търпение да видят продължението. И то е факт. Новият блокбастър е кръстен "Wicked: For Good" -..
Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с публициста Владимир (Владо) Перев - един от най-уважаваните представители на българската общност в Република Северна Македония, който е бил нападнат и удрян днес в Скопие, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. 80-годишният Владимир Перев разказва пред..
Премиерът Росен Желязков е уверил ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, че правителството работи за изплащане до края на годината в пълен размер на компенсациите на собствениците на стопанства, които пострадаха от заболяванията по дребните преживни животни. Това станало по време на работна среща със съпредседателите на..
Правителството ще осигури средства за ремонта на язовир "Пясъчник" в Пловдивска област, който е критично важен за напояването в цяла Южна България. Това е договорено на среща днес на премиера Росен Желязков и министъра на земеделието Георги Тахов с представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Срещата е проведена по искане..
Първият нов електрически влак „Шкода“ ще пристигне в България през януари 2026 г., а от април ще започне да обслужва пътници. До август 2026 г. страната ще получи всички 25 нови влака. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на посещение в завода на „Шкода“ в Пилзен, Чехия, съобщиха от пресцентъра на министерството,..
Управляващото мнозинство потвърди предложението си за минимални заплати с фиксирани размери за лекарите и медицинските сестри, работещи в болниците за активно лечение, Спешната помощ, психиатриите, онкологичните центрове, домовете за медико-социални грижи за деца. Внесените преди второ четене поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса..
Йозеф Рот не вижда никаква разлика между Съветска Русия и Америка в обезчовечаването. Преди бих го намерила за еретична мисъл. Този авторитаризъм навсякъде ражда едни същи чудовища. Това сподели в интервю пред БНР проф. Ана Димова, преводач на книгата "Антихристът". "Антихристът" е литературният вик срещу духовния разпад на Европа и..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..