Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на "Галъп" за здравната система: Все повече средства, все по-недоволни пациенти

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: Савина Спасова

Моделът на съществуване на здравеопазването у нас, най-вече на болничната помощ, е свързан с все по-големи средства, без хората да стават по-доволни.

Това каза пред БНР изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Първан Симеонов. Социологическата агенция е провела проучване за Здравен барометър, чието последно издание е посветено на финансирането на здравеопазването.

"Роенето на болници в България се превръща на моменти в бизнес логика, при която различните елементи в системата нямат противоречиви интереси – да се следят, контролират, реформират един друг. А имаме поредица от синхронизирани интереси по веригата", смята Симеонов.

Изследван е масовият поглед към всичко това – колко пари даваме за здраве, знаем ли колко ни се полага за тези пари, искат ли ни пари по други начини, колко често се занимаваме с профилактика, поясни Първан Симеонов.

Хората не са готови да плащат по-висока здравна вноска, заяви още социологът, според когото отчитаният скептицизъм относно здравеопазването е голям.

"Няма смисъл да се влагат още средства в нереформирани системи. Също така сигурно е, че здравният статус в България, здравния фон не се подобрява", коментира Първан Симеонов в предаването "Преди всички".

"Големите пари и голямата политика винаги се движат заедно, а в тази система има наистина големи пари. Тя е изключително влиятелна. Целият болничен сектор, и не само той, има изключително влияние. Какво да говорим за фармацевтичния! Те имат видимо влияние в най-високите нива на политическите системи."

Години наред има ясно съзнание за проблемите, а същевременно я няма политическата непоколебимост, която да се опита да реформира тази система, посочи социологът. По думите му, има политическа воля, но има и боязън. Според него има чисто поколенчески процеси и вътре в системата има съзнание за проблемите, но бързи и резки промени няма как да се очакват.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Вигенин

Според Вигенин дефицитът в бюджета трябва да се покрие с увеличаване на приходите

Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас.  Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета.  От..

публикувано на 03.02.25 в 19:11
Френският министър-председател Франсоа Байру.

Френският премиер реши да прокара проектобюджета без парламентарен вот

Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..

публикувано на 03.02.25 в 19:08

Туристическият бранш от Югозапада държи на ДДС от 9 процента

Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..

публикувано на 03.02.25 в 19:02

Тихомир Безлов: КСНС може би е за проверка на отношенията президент - правителство

КСНС може би е политически тест - да се проверят отношенията между президента и новото правителство . Това мнение изказа пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията "Струва ми се, че този формат е по-скоро политически и свързан с разговор между различни политически формации ", каза още той, като посочи, че не си спомня друг..

публикувано на 03.02.25 в 18:54
Снимката е илюстративна, архив.

Жената, чиито клиентки получиха усложнения от ботокс, е разпитана в полицията

Полицията e открила жената, поставила  в София  ботокс на няколко клиентки, които впоследствие получиха усложнения, а някои бяха хоспитализирани. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Арина Гудз, която е руска гражданка, е била открита днес следобед от Главна дирекция "Национална полиция" и е била извикана на..

публикувано на 03.02.25 в 18:51

Извънредни проверки за нерегламентирани естетичномедицински манипулации

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, свързана с естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени, съобщават от здравното министерство. Наред с това Регионалните здравни инспекции започват извънредни проверки в цялата страна за извършване на..

публикувано на 03.02.25 в 18:22
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Самостоятелна европейска отбрана е изключително тежък и скъп инструмент

Има нарушен баланс във военно-политическите и военно-стратегическите отговорности на европейците към НАТО . Това каза пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика. "Всички европейски лидери знаят, че Европа има смешен принос във финансово отношение за НАТО, а в технологично отношение - приносът е нулев . Всички..

публикувано на 03.02.25 в 18:13