Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"„Сборникь" - палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод от минали векове

Ангелина Бонева с бележки за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година

2
Ангелина Бонева
Снимка: Мая Данчева

Ще се върнем назад във времето повече от век и половина, за да прочетем бележките за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година, оставени от Ангелина Воевода и издадени в „Сборникь“ от нейната правнучка Ангелина Бонева

"„Сборникь“ е моето обещание към моята баба, баба Спаса и нейното обещание към нейната баба - баба Ангелина, че ще запази рецептите да не се "затрият". Така се говореше едно време. 

Моят принос към тази книга беше да запазим рецептите, да запазим целия този архив, всяка от рецептите е набирана ръчно, всяка е приготвяна и тествана, нямаме нещо, което да не сме изпробвали, поради много реформи на българския книжовен език се наложи доста по-сериозна редакция на рецептите, които са правени по-често, бяха нечетими, невъзможни да се разчетат и да, 20 годишен стабилен труд си имаше по тази книга - сборник, каза в "Нощен Хоризонт" Ангелина Бонева

"Баба беше жива и все питаше "Готова ли е книгата?", да, преди година и половина тя почина на 100 години, и книгата беше готова и тя спокойна си отиде, допълни Бонева. 

Тя разказа, че баба й е лекувала десетки деца от детски полиомелит, включително баща ми е едно от успешно лекуваните деца, разказа още Ангелина Бонева.

"В нашето семейство знаем, че всяка нещо си има история, че е преминало може би през най-трудните моменти, включително на отричане, преди да достигне до нас. 

Това е историята на тази невероятна българка от средата на 19 век. Историята започва преди Освобождението, по времето на национално-освободителните борби, в които Ангелина Воевода е деен участник. Получила високо за времето си образование по сестринство и акушерство в Цариград и педагогика в Солун, тя има голям принос както в лечебната, така и в образователната дейност по времето на освободителния процес, Балканската и Първата световна война. 

Нейните рецепти са дописвани многократно в купища тетрадки, грижовно скрити от лошите очи. Предала е уменията си на своята наследничка Спаса, а днес правнучката Ангелина събира записките в книга, която тежи два килограма

Озаглавена е „Сборникь“ с "ер малък" накрая, за да подскаже духа на времето и историческата си стойност. Събирането на информацията за сборника отнема на правнучката цели 17 години. Сборникът е палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод. Подходящ е за всички възрасти, полезен и необходим съветник. 

"Аз мисля, че в ДНК то ни е всеки наш роден вкус, дори никога да не сме го опитвали, защото има едно дежавю, но ние ще ги усетим тези вкусове и аромати, които ще ни събудят. Нашето ДНК е много старо, колко и да се опитват ни вменяват едни неща, ДНК -то си знае работата, убедена е още Ангелина Бонева. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07