Паметникът на съветската армия не е военен паметник, не е културно наследство, няма го в списъците на Министерството на културата, не е включен в Договора за приятелски отношения с Руската федерация, няма го никъде!
Коментара направи пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на "Портал Култура".
Той припомни, че има две решения на Столичния общински съвет за демонтирането на ПСА, но "продължаваме да се въртим в един омагьосан кръг":
"Това е български паметник, строен с пари от българската хазна. България ,като съвременна държава, е в пълното си право да реши как да се справя с него", заяви журналистът.
Тони Николов цитира отворено писмо на скулптора Любомир Далчев - един от авторите на скулпторите на Паметника на съветската армия, изпратено през 1993 г. до вестник "Труд", но публикувано чак на 28.07.2004 г. на стр.14-15 на вестника. По-късно писмото е многократно препечатвано и цитирано:
"И сега редно ли е на нашата българска земя още да стърчат паметниците – жалони на робството и жестокостта, на неправдите и униженията, на страха и подозрението.
Никой народ няма да позволи и приеме такава гавра - да търпи паметници за възхвала на своите поробители. И никъде по света няма такъв един абсурд, какъвто искат да ни наложат комунистите".
Той посочи, че дори това своеобразно завещание на големия български скулптор не искат да го чуят част от хората в България.
Философът и журналист подчерта, че паметта е много особено, защото "предполага едно отношение към благо и ценност":
"Не всяка памет се толерира. Паметта за масовите убийства не се толерира! ... Какво искаме да покажем на следващите поколения - че толерираме това?".
Николов обясни, че ПСА се демонтира на парчета, както е бил монтиран при издигането му:
"Той е правен на части, вдигнат е и е запоен на място. По същия начин се процедира и сега. Опасно е да бъде свален в целия си вид".
Той посочи, че са неоснователни съмненията, че паметникът ще бъде унищожен, защото решението на СОС не е отменено и скулптурната композиция ще бъде преместена в музей.
Интервюто на Людмила Железова с Тони Николов и анкета на Евелина Стоянова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там. Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Във Великотърновския окръжен съд днес се очаква да започне делото за катастрофата от есента на 2022 година в Лясковец, при която загина 12-годишен велосипедист. Подсъдим е учителят Петър Димитров. Мъжът, блъснал и убил 12-годишен велосипедист в Лясковец, застава пред съда Досъдебно производство за причиняване на смърт..
Една от улиците в историческата столица на Черна гора ще носи името на Иван Вазов. За официалната церемония в Цетине днес е вицепрезидентът Илияна Йотова. Идеята улица в центъра на Цетине да носи името на Иван Вазов вицепрезидентът обсъди с кмета на историческата столица и с министъра на културата на Черна гора при посещението си в балканската..
" Едва ли светът би изтърпял още един такъв мащабен конфликт, като този в Украйна, както е в Газа, както е между САЩ и хути. Това е твърде много ". Това мнение изказа пред БНР арабистът Владимир Чуков относно напрежението между Индия и Пакистан. По думите му това се оформя като нова точка на военен конфликт в света. Индийската армия..
135 кардинали имат право на вот в предстоящия конклав, който трябва да избере нов папа. Двама отсъстват по здравословни причини. Всеки един от тези 133 кардинали е потенциален папа и накъде ще се наклонят везните, е трудно да се предвиди, обясни в интервю за БНР Ива Михайлова, говорител на католическата църква в България. В Рим..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..