Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Шопов: Влизаме в период, в който ще има нови военни конфликти

| Интервю
Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

"Влизаме в период, в който ще има нови военни конфликти. По какъв начин те ще се разгръщат и дали ще прерастват в дългосрочни войни, предстои да видим".

Това заяви пред БНР политологът Владимир Шопов.

Според него има няколко големи риска в периода, в който навлизаме. Всички нови алтернативни геополитически играчи искат да създадат свои собствени периферии, посочи той и добави, че навлизаме в период с много междинни пространства.

"Най-големият риск от по този начин структуриращ се полицентричен свят и риск, произтичащ и от поведението на Владимир Путин през последната година – две, е свързан с пролиферацията на ядрено оръжие. /…/ Моето притеснение е по скоро свързано с такъв тип развитие. Достигането на по-стабилно състояние на това, което в момент се преформатира, според мен ще се случи през различни по мащаб конфликти на различни места в света", коментира Шопов в интервю за предаването "Събота 150".

"Отиващата си година е много любопитна и интересна, тя наистина ще остане с приемането за възникваща международна реалност, в която на пръв поглед има все повече центрове, все повече държави, които претендират да имат ролята на някакви опорни точки, около които се дефинират и създават регионални стратегии за влияние, които предлагат външна политика "а ла карт", от която можете да си избирате черешките и това, което най-много ви допада. Още един парадокс е, че точно последните година-две показват илюзиите и ограниченията, които този свят предоставя на тези държави", посочи той.

По-полицентричният свят е по-нестабилен свят, отбеляза политологът и добави: "Свят, в който ако не принадлежите към здрави и устойчиви съюзи, изисква от държавите да увеличават разходите за своята сигурност, изисква от държавите да направят по-силни устойчиви институции, изисква от държавите да се подготвят за повече рискови сценарии и т.н.".

По думите му много от държавите от глобалния юг отказват да заемат позиция, особено по отношение на войната в Украйна. В същото време повечето от негативните последствия от тази война директно се изсипват върху техните общества и икономики, подчерта той. Според него глобалната нестабилност има много по-висока цена в по-ниско развитите държави.

"Предстои на много от тези елити частично поне да преосмислят тези свои желания и пожелания за един истински полицентричен свят, доколкото той наистина ще функционира по този начин. Войната в Украйна е пряк пример за това, че този наглед полицентричен свят отново функционира по блокова логика", обясни Шопов. По думите му полицентричният свят до голяма степен в крайна сметка ще се окаже отново двублоков свят.

"Мисля, че можем спокойно да говорим за де факто съюз между Русия и Китай. През последните години сме свидетели на непрекъснато увеличаване на параметрите на задълбочаващо се сътрудничество, координация, дори и частична интеграция между Китай и Русия", посочи политологът. И продължи коментара си:

"Постпутинова Русия със сигурност ще си зададе сериозни стратегически въпроси по отношение на собственото си отдалечаване от Европа и западния свят. Има известни въпросителни на по-дългосрочна нестабилност", прогнозира Владимир Шопов.

Според него през последните години в голяма степен западният свят е станал много по-малко настоятелен в желанието си, в общуването с държавите от глобалния юг да изтъква и да се опитва да налага западните ценности. Политологът очерта пътя, който западните държави извървяха в отношенията си с тези държави, научените уроци, признатите и преосмислени грешки. Той прогнозира:

"Само след известен период от време ще станем свидетели на опити за оттегляне от тези нови партньорства и намирането на някакъв друг баланс на отношенията. Тези нови алтернативни геополитически центрове най-малкото желаят да консолидират или създадат нови собствени периферии на влияние. Оттам произтича геополитическа нестабилност и несигурност за много от тези държави, които могат да се окажат доста по-висока и опасна за тях, отколкото наглед пропагандирано нежелания глобален либерален ред, който доминираше доскоро".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Турист прави снимка на фона на църквата

Гърция чества свети Георги Победоносец

Днес гръцката църква отбелязва празника на свети Георги Победоносец. Всички църква са празнично украсени, бият тържествено и камбаните. В църкви и манастири се служи тържествена литургия. Много от храмовете,които носят името на светеца, имат специален празник. Прави се курбан за здраве и плодородие. Празникът на свети Георги в Гърция е..

публикувано на 23.04.25 в 10:47

Бави се укрепването на напредващото свлачище край Бобов дол

Повече от две години се бави укрепването на активно свлачище край Бобов дол, каза за БНР кметът на миньорската община Елза Величкова. От АПИ съобщиха, че до 5 юни могат да се подават оферти за изработване на технически проект за укрепване на участъка от около 200 метра. Това означава ново забавяне, притеснена е градоначалничката...

публикувано на 23.04.25 в 10:35
Росен Желязков

Желязков отчете първите 100 дни на кабинета: Приета програма, бюджет и два вота на недоверие

Първите 100 дни от работата на коалиционното правителство отчете премиерът Росен Желязков в началото на заседанието на кабинета.  Приета управленска програма, приетият бюджет на държавата и успешното преминаване през двата вота на недоверие отчете той, но поиска от министрите да имат добра комуникация с обществото. Премиерът отива в Бургас..

публикувано на 23.04.25 в 10:31

Съдът във Велико Търново отмени промените, с които отпадна данъчното облекчение за училищата

Великотърновският административен съд отмени промените в общинската наредба за местните такси, с които на училищата в община Велико Търново за тази година беше отнето правото да плащат 60% от годишния размер на такса битови отпадъци. Делото беше заведено от Средното училище "Вела Благоева". Съдът посочва в мотивите на решението си, че не е ясна..

публикувано на 23.04.25 в 10:20
Проф. Тодор Кантарджиев

РЗИ и ВиК ще проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..

публикувано на 23.04.25 в 10:18
Министерство на земеделието

Земеделското министерство: Стопаните с измръзнали насаждения да подадат заявления за оглед и оценка на щетите

Министерство на земеделието и храните напомня на стопаните, чиито насаждения са засегнати от измръзване или слана в периода от 7 до 11 април., че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни..

публикувано на 23.04.25 в 10:11

Царското семейство: Парк "Врана" загива!

Печална констатация, че през последните години, поддръжката, съхранението и развитието на парк "Врана" клони към нула направиха от Секретариата на Царското семейство със следното послание: "Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните..

публикувано на 23.04.25 в 09:52