Депутати и министри ще могат да имат двойно гражданство, а държавните регулатори ще се избират с мнозинство от две трети, ако Народното събрание приеме на второ четене проектозакона за промяна в Конституцията.
След близо 7-часов дебат с участието на конституционалисти, подкрепа в парламентарната правна комисия получиха текстовете, с които се позволяват депутати и министри да стават хора с двойно гражданство, членовете на регулаторите да се избират с 2/3 мнозинство, да има Висш съдебен и Прокурорски съвет с 4- годишни мандати, мандатът на Главния прокурор да е 5-годишен, а на председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд - 7-годишен мандат без право на втори и за тримата.
Допълнително ще се работи по текстовете, свързани със служебното правителство, както и с разпределението на квотите в двата магистратски съвета.
Една от най-разгорещите части от обсъждането беше именно тази за двойното гражданство.
Според гласуваното, лице с двойно гражданство може да стане депутат, ако е живяло последните 18 месеца в България. Изискване за уседналост за министрите не се изисква. Претендентите за държавен глава обаче няма да могат да се ползват от въведеното изключение.
Опозицията предупреди, че този текст поставя под риск националната сигурност. Конституционалисти пък - че може да последват лавинообразни искания ограничението за двойно гражданство да отпадне и за други позиции, например в съдебната власт.
Според правосъдния министър, разговорът за допускането на хора и с чуждо гражданство до властта, е разговор за това, че една четвърт от българите са в чужбина:
"Това е големият дебат за това как се изгражда нашата национална общност - дали искаме всички български граждани да участват във формирането на политиката в страната. Не виждам фундаментален проблем с предложението за двойно гражданството. Въпросът е вече да се уредят, вероятно на законово ниво, изискванията, лоялностите, да се избягва конфликт на интереси, за да е ясно, че се брани българския интерес, а не интереса на други държави или други субекти".
Предложението премина на косъм - с 5 на 4 гласа, като председателят на комисията Радомир Чолаков гласува против с мотив, че "се приема текст, с който да си купуваме котка в чувал". Чолаков обяви, че ще предложи да се отложи влизането в сила на новата разпоредба, докато не се установи колко и къде са българите с двойно гражданство.
На няколко пъти той обвърза предложените промени в Конституцията с живота на правителството:
"Условието за съществуването на правителството е съдебната реформа. Аз ще подкрепя съдебната реформа във вида, в който е представена от Христо Иванов със съдействието на министър Атанас Славов. Всички останали въпроси са извън условието".
И отговорът на заместник-председателя на НС Никола Минчев и на правосъдния министър Атанас Славов
"Все пак един от основните приоритети на настоящото мнозинство е именно изменението в Конституцията, но се надявам да не видим на практика какво ще се случи, ако не се приеме", отбеляза Никола Минчев.
Министър Славов пък посочи:
"Тези изменения в Конституцията са важни за страната ни, особено чакайки решение за пълноправно членство в Шенген, присъединяване към еврозоната, за да заемем нашето достойно място в сърцето на Европейския съюз, а не в неговата периферия. Разбира се, те са важни и за правителството, защото те са траен ангажимент да постигнем стандарти за независимо правосъдие, за това България да е наистина правова държава и те са ангажимент, поет преди всичко към българските граждани".
С гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС конституционната комисия подкрепи още и регулаторите да се избират с 2/3 мнозинство, каквото имат вносителите и по-голям избор на президента за служебен премиер.
След като стигнаха до преходните и заключителни разпоредби в проекта за промяна в Конституцията, депутатите от ресорната парламентарна комисия прекратиха извънредното си заседание до утре в 10.00 часа.
Предстои след това да стане ясно кога ще се обсъждат спорните текстове, от което ще зависи и кога ще е обсъждането в пленарната зала.
Оперната прима Соня Йончева съобщи за БНР, че през август догодина ще има концерт в София с Пласидо Доминго и Хосе Карерас на площад "Свети Александър Невски". Йончева беше избрана за "Музикант на годината" от слушателите на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината"..
Изборните книжа от парламентарния вот на 27 октомври на 47 секции в Ямболска област ще бъдат проверявани според решението на Конституционния съд. Т е са сред 1 777-те секции в страната, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие". Документацията от 5-те..
МВР засилва мерките за сигурност в навечерието на студентския празник 8 декември и предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Търговските центрове и коледните базари ще бъдат обезпечени с полицейски сили, за да не се допусне извършването на тежки престъпления. Ще има и масирани проверки на пътя. Това обяви служебният вътрешен министър Атанас..
Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за..
Бюлетините от 37 секционни избирателни комисии от област Монтана от изборите на 27 октомври ще бъдат повторно броени. Под полицейски екскорт днес чувалите заминаха за София Конституционният съд разпореди повторно броене на близо 14% от изборните секции в страната по дела, образувани от КС по искания за оспорване на извънредните парламентарни..
Вирусна инфекция и простуда могат да увредят лицевия нерв и лицет о да изглежда изкривено. Как в студеното време да предпазим лицето, което е открито срещу студения вятър , това ще чуем от доц. Стефка Мантарова - Вълкова , началник на Клиниката по нервни болести във Военномедицинската академия в София: " Идиопатична лицева парализа - тя се..
Напрежение между медици, общински съветници и близки на родилката, която загуби бебето си преди няколко дни - така стартира извънредната сесия на Общинския съвет в Сандански. Жителите на ромския квартал поискаха оставката на директора на болница Югозападна и се заканиха, че ако не се вземат мерки, ще поискат и оставката на кмета. Жена роди в..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..