Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската спортна федерация по шахмат беше приета за член на ФИДЕ

Национален отбор по шахмат
Снимка: БФ- Шахмат

Международната шахматна федерация (ФИДЕ) прие за свой член Българската спортна федерация по шахмат. 

Това стана по време на годишната генерална асамблея на ФИДЕ, която се проведе онлайн. Общо 143 членове гласуваха по точката за приемане на БСФШ, като "за" бяха 137 от тях, а шест бяха против.

Българската спортна федерация по шахмат бе създадена в началото на септември тази година, а за неин председател бе избран гросмайстор Милен Василев. За почетен председател на федерацията бе посочена бившата световна шампионка Антоанета Стефанова. Новосформираната федерация бързо получи признание от Европейската шахматна федерация за участие на Европейското отборно първенство в Будва през ноември, на което страната ни спечели титлата при жените.

Приемането във ФИДЕ ще даде основание на БСФШ да кандидатсва пред Министерството на младежта и спорта за получаване на национален лиценз. Такъв в момента има Българска федерация по шахмат 2022, която в началото на тази седмица смени ръководството си и в момента се оглавява от доц. д-р. Венета Петкова. Досега неин шеф бе бившият депутат Васил Антонов.

През последните години членството на България във ФИДЕ практически бе замразено заради продължаващите неуредици в шахматната общност у нас и наличието на множество федерации, претендиращи да са наследник на оригиналната Българска федерация по шахмат (БФШ). От юни тази година ФИДЕ назначи специална комисия, която да управлява българския шах. В нея влязоха представители от Румъния и Албания, както и адвокат Георги Градев, който бе главен секретар в нея, а в момента е правен съветник на БСФШ.

БФШ 2022 също имаше аспирации към това да бъде приета за член на ФИДЕ, но международната федерация отказа да гласува членството на лицензираното от ММС дружество.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Раева със Стилияна Николова и Ева Брезалиева

УС на БФХГ утвърди съставите за ЕП за жени и СП за девойки

Управителният съвет на Българската федерация по художествена гимнастика утвърди съставите за европейското първенство за жени, което ще се проведе от 4 до 8 юни в Талин (Естония), и за световното първенство за девойки, което ще се състои от 18 до 22 юни в София, съобщи за БНР Бранимира Маркова - главен треньор  на националния отбор (индивидуално)...

публикувано на 28.05.25 в 15:09

Боряна Калейн се сбогува с българската публика с бенефис спектакъла „Преродена“

Олимпийската вицешампионка по художествена гимнастика от Игрите в Париж, Боряна Калейн, ще напише последната страница в своята забележителна състезателна кариера по време на бенефис-спектакъла си „Преродена“, в последния ден на световното първенство за девойки - на 22 юни от 19:30 часа в „Арена 8888“. "БФХГ организира бенефис на нашата най-успяла..

публикувано на 28.05.25 в 13:03
Ламин Ямал

Ламин Ямал се обвърза с Барселона до 2031 г.

Младият талант на Барселона Ламин Ямал подписа нов договор, съобщиха от каталунския клуб. 17-годишният нападател сложи подписа си под контракт до лятото на 2031 година.  Ламин Ямал имаше още година от споразумението си с Барселона, затова "синьо-червените" бързаха да го обвържат дългосрочно.  През изминалия сезон, в който Барселона спечели титлата,..

публикувано на 28.05.25 в 06:28
Джак Дрейпър

Джак Дрейпър и Андрей Рубльов се класираха за втория кръг на "Ролан Гарос"

Британецът Джак Дрейпър имаше трудности, но все пак успя да се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция по тенис. Поставеният под номер 5 в схемата при мъжете Дрейпър се справи с 3:6, 6:1, 6:4, 6:2 с италианеца Матиа Белучи, за да запише първа победа в кариерата си в основната схема на турнира в Париж. Дрейпър, който при предишните си..

публикувано на 28.05.25 в 06:20
Марк Кукурея от Челси

Бетис и Челси си оспорват трофея в Лига на конференциите

Тази вечер от 22 ч. в полския град Вроцлав ще се изиграе финалът в третия по сила европейски клубен турнир – Лига на конференциите. Един срещу друг ще се изправят испанският Бетис и английският Челси. „Сините“ очаквано ще спорят за трофея, след като предварително бяха сочени за най-голям фаворит в надпреварата. Възпитаниците на Енцо Мареска ще играят в..

публикувано на 28.05.25 в 06:00
Кевин Пенев

И Кевин Пенев с финал на европейското по спортна гимнастика

Кевин Пенев се класира за финала на земя при мъжете на Европейското първенство по спортна гимнастика в германския град Лайпциг. Така България ще има двама финалисти, след като вчера Валентина Георгиева се нареди сред най-добрите осем в пресявките на прескок при жените. Двата финала са на 30 май (петък). В квалификациите на земя Кевин Пенев е с девети..

публикувано на 27.05.25 в 23:06

Новак Джокович започна убедително в Париж

Сърбинът Новак Джокович спечели за 21-ва поредна година мача си от първия кръг на Откритото първенство на Франция по тенис. Трикратният шампион на "Ролан Гарос", който търси своята 25-а титла в турнирите от Големия шлем, надигра с 6:3, 6:3, 6:3 американеца Макензи МакДоналд за час и 58 минути. Мачът в Париж започна на открит корт, но заради..

публикувано на 27.05.25 в 19:56