Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Историята не може да я пренапишеш - тя се е случила по определен начин"

Павлина Павлова: Паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува

2
Павлина Павлова
Снимка: Личен архив

"Време за възкресение - Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" - такива са фактите, след като България е била около 170 години под ромейско робство, тя наистина възкръсва и това възкресение не се случва бързо, сподели за "Нощен Хоризонт" Павлина Павлова, поетеса, белетрист, журналист и общественик.

Новия й исторически роман се казва -  "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян".

"Трябва да минат години - първо цар става Петър IV, след време той прави своя брат Йоан - Асен съвладетел, те стават впоследствие жертва на заговор, и чак когато след много усилия и висша дипломация начело на държавата застава Калоян, той успява да доведе до това България да получи международно признание, а българският патриарх да получи самостоятелност. 

Българската църква най-сетне става самостоятелна, допълни още Павлова.

Павлова коментира и актуалните новини около демонтажа на паметника на Съветската армия в столицата, като изтъкна, че паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува, има в Берлин, Будапеща и никой не се вълнува.

"Незнам защо точно в един такъв тежък за България момент, нашите политици се вторачват да рушат, откакто е започнал този преход постоянно ставаме свидетели на разпродажби, разрушаване, Мавзолеят колко дълго го събаряха и съсипаха основите на сградите наоколо, при едно земетресение те са застрашени от рухване...

Не разбирам тази политика - първо трябва да сториш, а после, ако трябва нещо да се руши, да се руши. 

Този паметник е построен с народни пари, нашите баби и дядовци, майки и бащи са давали доброволно средства, за да се съберат един милион лева и сега идват някакви хора и решават, че този паметник е много опасен, наливат луди пари за събарянето му, а София е затънала в клони, хората не смеят да минават под дърветата, три пъти звънях в Столичния инспекторат за опасни клони, никой не дойде...а има отчупени клони, които при следващия сняг могат да убият човек.

Не разбирам защо са се вторачили в паметника, не разбирам също защо бяха и истериите около АЕЦ "Белене", а дойде Зеленски и грабна документацията и реакторите? Нали техниката беше остаряла и за нищо не ставаше, запита риторично Павлова. 

"Аз не съм нито партийно лице, аз съм българофилка, добави тя. 

"Ние нямаме усет на търговци, усет да уважаваме историческото си минало - защото историята не може да я пренапишеш - тя се се случила по определен начин, категорична е Павлина Павлова.
Павлина Павлова
За себе си Павлина Павлова казва, че е жена със силна воля и фактът, че без ничия подкрепа изгражда житейската си кариера я прави нетърпелива, неспокойна, предизвикваща съдбата. Павлина Павлова, която не би могла да си почине от писането нито миг. 

Вдъхновението й е неизчерпаемо за романи, разкази и стихотворения. Неслучайно нейният най-голям заряд е природата. Тя живее в полите на Витоша, където всеки ден разговаря с обитателите на градината й - костенурки, птици, цветя, дори и с вятъра, прелитащите самолети. 

Действието в новия й исторически роман "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян" се развива в края на XII и началото на XIII век и е фокусирано върху въстанието на братята Теодор и Йоан-Асен, което довежда до възкресяването на Второто българско царство. Проследени са всички важни стълкновения между армията на новопровъзгласения български цар Теодор-Петър IV и ромейския император Исаак II Ангел. Специално място е отделено на действителен случай, когато освобождението на България от ромейско робство буквално е висяло на косъм. Тогава ромейските войски проникват неочаквано през източните части на Хемус, опожаряват Преслав, Плиска и обсаждат Търново. Градът е неподготвен за този сценарий, цар Петър заедно с войската си е завардил проходите в централната част на балкана и е било въпрос на дни всичко, извоювано с много жертви, да бъде погребано под руините. И тогава един храбър българин се жертва в името на свободата - след като се подлага на доброволни изтезания, той излиза от крепостта като мним беглец, дава невярна информация на ромейския император, после повежда вражеската войска, уж за да й помогне, а я вкарва в капана, предварително подготвен от българите...
Не им е било никак лесно на братята да се противопоставят на кръстоносците от Третия и после - от Четвъртия кръстоносен поход. След заговори от страна на боляри първо е убит Йоан-Асен, а година по-късно и цар Петър IV. На трона сяда третият брат - Калоян, който е надарен, освен с външна красота и военни дарби, също с дипломатичност. Именно той успява да постигне мечтаното от братята му международно признаване на българската държава и обявяването на нейната църковна независимост. Удивително е колко много неща от миналото си кореспондират с днешния ни ден: темите за приятелството и предателството, любовта и борбата за оцеляване, самотата и равнодушието, вярата и суеверията, безсмислието на войните, независимо от етикета, който им се поставя.

 Павлина Павлова е издала 71 книги (поезия и проза, за деца и за възрастни), повечето от които са част от фондовете на най-големите световни библиотеки – по информация от Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий". Ето някои от тях: Конгресната във Вашингтон, Публичните в Ню Йорк и Блумингтон, Националните в Париж, Лондон, Москва, Виена, Букурещ, Кишинев, Белград, Университетските в Станфорд, Сиатъл и Чикаго, Държавните в Москва, Киев, библиотеки в Прага, Скопие, Варшава, Белград и други. Странно е умението й да съчетава написването на криминални разкази и романи с приказки и стихове за деца или на исторически романи с нежна любовна лирика, но при нея се получава. 

Носителка е на престижни национални и европейски награди като: Националната литературна награда "Проф. Димитър Димов" за цялостно белетристично творчество (2018 г.); Националната литературна награда "Калина Малина" за цялостно творчество за деца (2013 г.); първа награда "Атанас Мандаджиев" от Българската секция на AIEP – към Международната асоциация на писателите-криминалисти и ДАС "Саламандър" за криминалния й роман "Убийства в Златната подкова" (2014 г.), а през 2016 г. е наградена за романа й "Лунното куче"; Специалната награда за книга с епична поезия получава на първия Национален поетичен конкурс "Шипка-2015" за стихосбирката й "Вечна жажда"; Европейски награди за поезия (1995-1996 г.), връчвани от Центъра за европейска култура "Алдо Моро" (Италия) под егидата на Съвета на Европа, Европейската асоциация на учителите и редица културни институции. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36