Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Историята не може да я пренапишеш - тя се е случила по определен начин"

Павлина Павлова: Паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува

2
Павлина Павлова
Снимка: Личен архив

"Време за възкресение - Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" - такива са фактите, след като България е била около 170 години под ромейско робство, тя наистина възкръсва и това възкресение не се случва бързо, сподели за "Нощен Хоризонт" Павлина Павлова, поетеса, белетрист, журналист и общественик.

Новия й исторически роман се казва -  "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян".

"Трябва да минат години - първо цар става Петър IV, след време той прави своя брат Йоан - Асен съвладетел, те стават впоследствие жертва на заговор, и чак когато след много усилия и висша дипломация начело на държавата застава Калоян, той успява да доведе до това България да получи международно признание, а българският патриарх да получи самостоятелност. 

Българската църква най-сетне става самостоятелна, допълни още Павлова.

Павлова коментира и актуалните новини около демонтажа на паметника на Съветската армия в столицата, като изтъкна, че паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува, има в Берлин, Будапеща и никой не се вълнува.

"Незнам защо точно в един такъв тежък за България момент, нашите политици се вторачват да рушат, откакто е започнал този преход постоянно ставаме свидетели на разпродажби, разрушаване, Мавзолеят колко дълго го събаряха и съсипаха основите на сградите наоколо, при едно земетресение те са застрашени от рухване...

Не разбирам тази политика - първо трябва да сториш, а после, ако трябва нещо да се руши, да се руши. 

Този паметник е построен с народни пари, нашите баби и дядовци, майки и бащи са давали доброволно средства, за да се съберат един милион лева и сега идват някакви хора и решават, че този паметник е много опасен, наливат луди пари за събарянето му, а София е затънала в клони, хората не смеят да минават под дърветата, три пъти звънях в Столичния инспекторат за опасни клони, никой не дойде...а има отчупени клони, които при следващия сняг могат да убият човек.

Не разбирам защо са се вторачили в паметника, не разбирам също защо бяха и истериите около АЕЦ "Белене", а дойде Зеленски и грабна документацията и реакторите? Нали техниката беше остаряла и за нищо не ставаше, запита риторично Павлова. 

"Аз не съм нито партийно лице, аз съм българофилка, добави тя. 

"Ние нямаме усет на търговци, усет да уважаваме историческото си минало - защото историята не може да я пренапишеш - тя се се случила по определен начин, категорична е Павлина Павлова.
Павлина Павлова
За себе си Павлина Павлова казва, че е жена със силна воля и фактът, че без ничия подкрепа изгражда житейската си кариера я прави нетърпелива, неспокойна, предизвикваща съдбата. Павлина Павлова, която не би могла да си почине от писането нито миг. 

Вдъхновението й е неизчерпаемо за романи, разкази и стихотворения. Неслучайно нейният най-голям заряд е природата. Тя живее в полите на Витоша, където всеки ден разговаря с обитателите на градината й - костенурки, птици, цветя, дори и с вятъра, прелитащите самолети. 

Действието в новия й исторически роман "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян" се развива в края на XII и началото на XIII век и е фокусирано върху въстанието на братята Теодор и Йоан-Асен, което довежда до възкресяването на Второто българско царство. Проследени са всички важни стълкновения между армията на новопровъзгласения български цар Теодор-Петър IV и ромейския император Исаак II Ангел. Специално място е отделено на действителен случай, когато освобождението на България от ромейско робство буквално е висяло на косъм. Тогава ромейските войски проникват неочаквано през източните части на Хемус, опожаряват Преслав, Плиска и обсаждат Търново. Градът е неподготвен за този сценарий, цар Петър заедно с войската си е завардил проходите в централната част на балкана и е било въпрос на дни всичко, извоювано с много жертви, да бъде погребано под руините. И тогава един храбър българин се жертва в името на свободата - след като се подлага на доброволни изтезания, той излиза от крепостта като мним беглец, дава невярна информация на ромейския император, после повежда вражеската войска, уж за да й помогне, а я вкарва в капана, предварително подготвен от българите...
Не им е било никак лесно на братята да се противопоставят на кръстоносците от Третия и после - от Четвъртия кръстоносен поход. След заговори от страна на боляри първо е убит Йоан-Асен, а година по-късно и цар Петър IV. На трона сяда третият брат - Калоян, който е надарен, освен с външна красота и военни дарби, също с дипломатичност. Именно той успява да постигне мечтаното от братята му международно признаване на българската държава и обявяването на нейната църковна независимост. Удивително е колко много неща от миналото си кореспондират с днешния ни ден: темите за приятелството и предателството, любовта и борбата за оцеляване, самотата и равнодушието, вярата и суеверията, безсмислието на войните, независимо от етикета, който им се поставя.

 Павлина Павлова е издала 71 книги (поезия и проза, за деца и за възрастни), повечето от които са част от фондовете на най-големите световни библиотеки – по информация от Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий". Ето някои от тях: Конгресната във Вашингтон, Публичните в Ню Йорк и Блумингтон, Националните в Париж, Лондон, Москва, Виена, Букурещ, Кишинев, Белград, Университетските в Станфорд, Сиатъл и Чикаго, Държавните в Москва, Киев, библиотеки в Прага, Скопие, Варшава, Белград и други. Странно е умението й да съчетава написването на криминални разкази и романи с приказки и стихове за деца или на исторически романи с нежна любовна лирика, но при нея се получава. 

Носителка е на престижни национални и европейски награди като: Националната литературна награда "Проф. Димитър Димов" за цялостно белетристично творчество (2018 г.); Националната литературна награда "Калина Малина" за цялостно творчество за деца (2013 г.); първа награда "Атанас Мандаджиев" от Българската секция на AIEP – към Международната асоциация на писателите-криминалисти и ДАС "Саламандър" за криминалния й роман "Убийства в Златната подкова" (2014 г.), а през 2016 г. е наградена за романа й "Лунното куче"; Специалната награда за книга с епична поезия получава на първия Национален поетичен конкурс "Шипка-2015" за стихосбирката й "Вечна жажда"; Европейски награди за поезия (1995-1996 г.), връчвани от Центъра за европейска култура "Алдо Моро" (Италия) под егидата на Съвета на Европа, Европейската асоциация на учителите и редица културни институции. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21