Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ralphie Choo от Испания има номинация за наградата ММЕА 2023

През последните години поп музиката в Испания се промени радикално, защото музикантите започната да приемат новите звуци и възможности за преосмислянето на испанския фолклор. Така се появиха артистите, които поставиха новите тенденции, за развитие на музиката в Испания. Едно от най- ярките доказателства е създаденото от Rosalía, превърнала се в олицетворение на това ново испанско поколение, показало на света колко дълбока, сложна и богата е испанската култура, отвъд стереотипите. Поредното откритие на испанската сцена е номинираният за наградата ММЕА испански певец и автор Ralphie Choo. Испанският изпълнител издаде най-добрия албум за тази година в родината си, сочен и като един от най-добрите албуми в света. Заглавието е "Supernova" и е изражение на специфичния начин на мислене, демонстриран в песните на Ралфи, които разказват истории. Вниманието към детайла в албума е впечатляващо и по този начин Ралфи ни отвежда на пътешествие, което ни кара да се влюбим в живота, да разберем неговите възходи и падения, да танцуваме и пеем заедно с него. В дебютния си албум Supernova бившият студент инженер- химик Ralphie Choo, ловко си играе с жанровето, сякаш е в химическа лаборатория.14-те записа преминават от ар енд би, през хип- хоп, регетон, боса нова, IDM и фламенко. Ralphie Choo споделя: „Повечето хора са възпитани в стилистиката на обикновената поп културата, но майка ми ме запозна с класическата музика и музиката на Пако де Лусия. Суровата емоция във вокалните фламенко изпълнения, насеченият, ритмичен стил на свирене на китара, се превърнаха в огромен източник на вдъхновение за мен. Има го постоянното усещане за меланхолия, особено когато всички неща, за които си мечтал, започват да се случват много бързо“, добавя Ралфи, имайки предвид създаването на албума "Supernova" и продължава: „Един ден си в стаята си и нахвърляш идеи за песни, а на следващия си в Ел Ей или Ню Йорк, срещаш идолите си и сбъдваш мечти. Една част от мен пита: „Какво се промени?“, защото не искам да се разочаровам, но в същото време се вкопчвам в банални спомени за живот без притеснения. Сега имам график, визия и  невероятни цели за постигане.“- завършва Raphie Choo.Неговият начин на мислене е един от най-големите му позитиви при създаването на дебютния му албум "Supernova", записан с текстове на испански и на английски. Базираният в Мадрид артист и продуцент Ralphie Choo има номинация за наградата ММЕА, а на 18 януари 2024 година ще бъдат обявени и петимата носители на тази награда за млади европейски музикални таланти. Събитието ще се състои в Грьонинген, Нидерландия. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20