Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След спорове парламентът прие промените в Конституцията за съдебната власт

Министърът на правосъдието Атанас Славов на трибуната на Народното събрание
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие и промените в Конституцията, които предвиждат реформи в съдебната система. Кадровият орган на тази система ще бъде разделен на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет. 

В съдийския съвет ще преобладава професионалната квота, докато в прокурорския шестима от десетимата членове ще бъдат избирани от парламента. 

Това решение даде повод на депутата от ПП-ДБ Бойко Рашков да обвини вносителите в опит за политическо овладяване на прокуратурата:

"Това е политическа квота. Тя е била винаги политическа квота и в момента няма да бъде по-различна. Увеличаваме политическото влияние върху едно от звената на съдебната власт - прокуратурата, и решаваме проблемите, включително с искания за имунитет. Това мощно политическо средство оттук нататък може да се обърне срещу всеки един".

От своя страна министърът на правосъдието Атанас Славов отхвърли твърденията, че промените в Конституцията засилват политическото влияние върху съдебната система:

"Ние гарантираме, че във Висшия съдебен съвет има по-малко политическо влияние, отколкото в момента. Гарантираме това с поставянето първо на условие избраните членове от парламента да са политически независими и неутрални".

Решено беше още мандатът на главния прокурор да бъде намален от 7 на 5 години без право на втори. Главният обвинител ще бъде назначаван и освобождаван с указ от президента по предложение на Висшия прокурорски съвет. Ако в седемдневен срок от избора държавният глава не издаде указ, избраният за главен прокурор ще бъде смятан за назначен. 

За извършено престъпление от общ характер главният прокурор или негов заместник ще бъдат разследвани от прокурор, заемал длъжността съдия от Наказателната колегия на Върховния касационен съд с ранг на такъв, предвиждат още приетите днес на второ четен промени в Конституцията, засягащи съдебната власт.

Поправките в Основния закон трябва да бъдат гласувани и на трето четене в друг ден. Това обаче ще стане не текст по текст, а като цяло, обясни пред БНР председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков.

Без дебати, с 6 гласа „за“, 1 „против“ на БСП, без „въздържал се“ комисията по конституционните въпроси гласува на трето четене промените в Конституцията.  По време на заседанието депутатът от „Възраждане“ Златан Златанов настоя ресорната комисия да спре да заседава, докато не бъде попълнен съставът ѝ от 12 членове. По думите му се нарушава Правилника на Народното събрание, в което е записано, че тази комисия се формира на паритетен принцип. 

Златанов заяви, че комисията трябва да бъде допълнена с още един член от БСП, в противен случай това може да бъде основание за оспорване на решенията ѝ пред Конституционния съд, а след това напусна заседанието.


Изказването на депутата от „Възраждане“ не беше взето предвид и проектът за промени в Основния закон беше гласуван анблок на трето четене. Утре третото четене влиза и в пленарната зала.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова платформа за колективно финансиране ще помага на стартиращи компании да набират капитал

Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..

публикувано на 07.02.25 в 13:45

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Съдебната палата в Кюстендил

Регистриран е ръст на делата през 2024 год. в Районен съд – Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районен съд-Кюстендил през 2024 год., сочи анализът на правораздавателното ведомство. Новообразувани са общо 4 418 дела или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г. През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470. Наблюдава се увеличение на гражданските дела и..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06