"Политиката отказа категорично да пусне прокуратурата от своята власт", заяви пред БНР юристът от Института за пазарна икономика Иван Брегов.
"Българската Конституция ще получи една актуализация, която е показала, че има своя смисъл и своята потребност да бъде извършена. Това ще е нещо с положителен знак. Множество са направленията, в които можем да говорим, че ще има нормативно подобрение. Проблемът с политическото влияние в прокуратурата остава при недобросъвестно упражняване на тези права от законодателния орган. Ако той реши да кадрува и да постави под политическа зависимост главния прокурор, може да се получи същия ефект, какъвто имаме и в момента", коментира той.
Според него можеше да бъде потърсено друго разрешение, ако беше дадена възможност на ВСС, състоящ се само от съдии и политически представители, да имат своя квота и глас при избора на главен прокурор, така че политическото мнозинство да не надделява.
В предаването "Преди всички" Брегов изказа мнението си, че между проектът, представен през юли, и сегашният са изчистени голяма част от дефицитите му.
"Методическите правила се върнаха в прокуратурата и близо до главния прокурор. Даде се ясен знак за разделение между съда и прокуратурата с оглед на техните функции и затова, че съдът е единствен носител на съдебната власт или по-изразителен такъв, защото и прокуратурата е страна в процеса. Сложи се край на историческото и политическо клише за равенство между съдия и прокурор, за тримата големи в съдебната власт. Проектът безспорно има своите по-добри качества. Друг е въпросът кой ще го прилага и дали няма да го изкористява".
"Ако НС избере шестима "гешевчета" за свои представители в прокурорския съвет, те безспорно ще произведат следващия Гешев", категоричен бе Иван Брегов.
Политическият контрол над прокуратурата по един или друг начин ще остане като възможност, смята той. Според него може да се окаже, че с прокуратурата не сме се справили категорично и по най-добрия начин:
"Идеята не е да узаптим безкрайно много главния прокурор и да го направим беззъб, а да дадем сигурност".
По думите му обаче ако самите прокурори сами не излизат и разобличават проблемите в системата, каквото и да напишем в Конституцията няма да има ефект.
Независимостта на съда не бива да бъде поставяна под съмнение и тя най-накрая ще бъде утвърдена чрез Конституцията, коментира още Брегов. И добави:
"Но не се прокрадна никаква по-добра възможност, след като тези хора бъдат избрани в съдебния и прокурорския съвет периодично да дават някакъв отчет за работата си и да носят отговорност".
Другият критичен въпрос, по който няма никакъв напредък, е бюджетът на съдебната власт, каза той, като подчерта:
"Българското правосъдие е с едно от най-ниските доверие в Европа, най-много съдии и прокурори на глава от населението с едни от най-високите възнаграждения и най-висок бюджет на глава от населението. Това няма да се промени, за съжаление".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Полетът на "България ер" от Брюксел за София на 26 ноември е отменен заради започващата днес тридневна стачка в Белгия, пише в сайта на международното летище в белгийската столица. Всички излитащи оттам полети за сряда се анулират, но полетът от София за Брюксел ще се осъществи. Отменени са за 26 ноември всички излитащи и кацащи полети от..
Основните структури на Конфедерацията на независимите синдикати в България ще проведат протестна акция пред служебният вход на Народното събрание по обяд. Акцията е под надслов "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!" В хода на приемането на бюджета за следващата година в парламента и преди второто четене тази седмица от КНСБ се..
Представителите на Съединените щати и Украйна продължават днес разговорите в Женева по плана за спиране на войната, след като по-рано беше постигнато съгласие за внасяне на промени в първоначалното предложение на Вашингтон, възприемано като благоприятно за Русия. Двете страни заявиха, че са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир", но не..
Бразилската федерална полиция е разбила престъпна схема за продажба на видеа с насилие над животни с порнографски цели. До арести на извършителите се е стигнало след сигнал, получен от българската организация, която алармира властите у нас за престъпленията на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. При обиските в Бразилия са открити и..
Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас. Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..
До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН. Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..
Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч. Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..