Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елеонора Караиванска за изкуството да изографисваш икони

3
Елеонора Караиванска пред иконата в храм „Преображение Господне"
Снимка: Личен архив

"Пътят ми към иконата тръгна от позицията на художник. С течение на времето иконописта ме въведе и в Християнството и ме подтикна да осмисля отговорността да се занимавам с Църковно изкуство, каза в "Нощен Хоризонт" Елеонора Караиванска.

Първата икона нарисувах още докато се обучавах в Академията - Света Богородица "Пътеводителка" (Одигитрия). По онова време технологията на иконата много ме привличаше. Оказа се много сложен, дълъг и прецизен процес, което осъзнах доста по-късно.

Всеки иконописец трябва да има освен художествената подготовка и богословски познания. Разбира се основното е да имаш художествени умения и култура, които стоят в основата на създаване на иконата.

Преди да започна да рисувам даден светец първоначално се запознавм с житието му, като търся иконографии и образци от миналото и настоящето, за да вникна в образа му и да си създадам по- добра представа и усещане за него. По този начин опитвам да пресъздам впечатление за неговата святост.

Елеонора Караиванска

След като се направи рисунката на иконата се преминава към полагането на позлатата. Този благороден метал символично изразява свръхестествената нетварна енергия, а ореола изразява именно тази Божествена енергия, която носи светеца.

Иконостаса в храма включва обикновено два или три хоризонтални реда от икони. Първият, наречен Царски ред съдържа най-важните четири икони. Тяхното присъствие е задължително, за да може да се освети храма и в него да се извършват Богослужения.

Той съдържа иконите на Света Богородица – разположена в вляво от царските двери , вдясно от тях е иконата на Господ Исус Христос, до Него в дясно е свети Йоан Кръстител, а в ляво от Света Богородица е иконата, с изображение на светец или сцена, която дава името на храма.

Върху този първи Царски ред има втори, т. н. Апостолски ред, който съдържа образите на 12 - те Апостоли. В зависимост от сложността на иконостаса може да има и трети ред от празнични икони, които съдържат сцени на 12- те Господски празници, разказа за БНР Караиванска.

Храм „Преображение Господне” , олтарна абсида

Елеонора Караиванска е учила в ССХУ по изящни изкуства „Илия Петров“. По- късно се обучава в НХА „Николай Павлович“, където завършва магистърска степен в специалност „Стенопис“. Член е на СБХ – секция „Монументални изкуства“. 

От няколко години води курс по иконопис към Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски“. След завършването на образованието си усилено работи в областта на Християнското изкуство – иконопис и храмова стенопис. 

Изписани от нея икони могат да се видят в храмове в София и страната. Много от тях се намират в частни колекции у нас и в чужбина.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41